Izrael vybuduje múzeum venované Albertovi Einsteinovi

NETKY.SK • 23 Október 2022, 19:11 • 2 min
Izrael vybuduje múzeum venované Albertovi Einsteinovi

JERUZALEM - Izraelská vláda sa rozhodla vyčleniť milióny dolárov na zriadenie múzea, ktoré bude spravovať najväčšiu zbierku dokumentov amerického teoretického fyzika nemeckého pôvodu Alberta Einsteina na svete.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme (HUJI). Múzeum vznikne v jednom z kampusov (areálov) tejto vysokej školy v jeruzalemskej štvrti Givat Ram, pričom vláda sa zaviazala poskytnúť na tento účel približne šesť miliónov dolárov a HUJI ďalších 12 miliónov získaných z donácií. Múzeum bude uchovávať celý Einsteinov archív a bude slúžiť ako "inovatívny priestor pre vedecké a technologické vzdelávanie", oznámila univerzita. "Pomocou najmodernejších výstavných techník, vedeckých ukážok a originálnych dokumentov múzeum predstaví Einsteinov prínos do vedy, vplyv jeho objavov na náš dnešný život, jeho verejnú činnosť a účasť na kľúčových dejinných momentoch," uvádza sa vo vyhlásení. Einstein, jeden zo zakladateľov HUJI, bol externým členom správnej rady tejto inštitúcie. Neskôr jej odkázal svoj archív obsahujúci 85.000 položiek. Einsteinova teória relativity spôsobila revolúciu v tejto oblasti tým, že zaviedla nové spôsoby nazerania na pohyb objektov v priestore a čase. Vedec významne prispel aj k teórii kvantovej mechaniky. V roku 1921 získal Nobelovu cenu za fyziku. Einstein, zaraďovaný medzi najväčších teoretických fyzikov všetkých čias, zomrel v roku 1955 v USA vo veku 76 rokov.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies