Daňová brzda je dohodnutá, stačí ju prijať, tvrdí Sulík

NETKY.SK • 16 Január 2022, 17:00 • 2 min
Daňová brzda je dohodnutá, stačí ju prijať, tvrdí Sulík

BRATISLAVA – Ustanovenia ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktoré sa týkajú takzvanej daňovej brzdy, sú už dávnejšie dohodnuté so štátnym tajomníkom ministerstva financií Ľubošom Jančíkom a stačí ich prijať. V televíznej relácii na TA3 V politike to v nedeľu povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) však dlhodobo daňovú brzdu odmieta.

slovakia

left justify in out

SaS dlhodobo podmieňuje prijatie tohto zákona práve zavedením stropu na zvyšovanie daní. „My sme sa dohodli so štátnym tajomníkom Jančíkom. Tá dohoda je vypracovaná aj na papieri, stačí ju prijať,“ povedal Sulík. Minister zdôraznil, že pokiaľ vyšle svojich spolupracovníkov na akékoľvek rokovania, tak aj s kompetenciou, že vyrokované dohody platia. Sulík odmietol, že zastropovanie daní by nemalo podporu žiadnych ekonómov a nie je súčasťou legislatívy iných štátov.

 

img

 

Minister sa dotkol aj odškodnenie podnikateľov za štátne obmedzenia spôsobené pandémiou nového koronavírusu. Podporu podnikateľov nepovažuje za uzavretú, pretože podľa neho existujú skupinky podnikateľov, na ktorých sa doterajšie schémy nevzťahovali. Ako príklad uviedol servisné firmy pre gastrosektor, ktoré síce neboli zatvorené, no nemali pre koho pracovať. Týchto zamestnávateľov by podľa ministra mal pokryť univerzálny odškodňovací zákon, ktorý Sulíkovi vláda už trikrát odmietla prerokovať a minister financií Igor Matovič, po tom, čo si túto tému zobral vlani na jar pod svoj rezort, nové znenie nepredložil.

 

Jedným z najviac pandémiou postihnutých častí ekonomiky je gastrosektor. Sulík zopakoval, že je za dlhodobé zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) pre tento sektor na päť percent, súčasne by však zakázal v súhrne rámci celého roka nadmerné odpočty DPH. Názor premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), ktorý zníženie DPH odmietol, Sulík rešpektuje. „My sme šesťpercentná strana v koalícii,“ pripomenul minister. „Na takéto veci musí byť dohoda všetkých,“ dodal Sulík.

 

Možno vás zaujme: Sulík by na mieste Žilinku do Ruska nechodil, hovorí o hanbetwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies