Izrael mení stratégiu v boji proti variantu omikron

NETKY.SK • 30 December 2021, 16:01 • 3 min
Izrael mení stratégiu v boji proti variantu omikron

JERUZALEM - Izrael neplánuje zastaviť vlnu koronavírusového variantu omikron, ktorá sa už prehnala krajinou. Niektorí odborníci sa domnievajú, že šírenie omikronu sa skončí len vtedy, keď sa ním nakazia celé masy, píše denník The Jerusalem Post.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

„Piata vlna sa môže skončiť vtedy, keď sa nakazí veľký počet ľudí,“ povedal profesor Cyrille Cohen, vedúci imunologického laboratória na Bar-Ilanovej univerzite. „Len vďaka prirodzenému vystaveniu sa (vírusu) za ochrany vakcínami sa tento vírus stane endemickým,“ dodal Cohen.

 

img

 

„Keďže omikron je dosť nákazlivý, naše snahy zastaviť jeho šírenie sú pravdepodobne dosť zbytočné,“ povedal profesor Hagai Levine, predseda Izraelskej asociácie verejného zdravotníctva. „Túto vlnu nezastavíme. To, čo by sme mohli a mali sa pokúsiť urobiť, je chrániť tých najzraniteľnejších, ako je to len možné,“ dodal Levine.

 

Prečítajte si tiež: Vláda predĺžila testovanie zamestnancov

 

Podľa The Jerusalem Post nové štúdie ukazujú, že zaočkovaní ľudia si po prípadnej nákaze vyvinú "super" alebo "hybridnú" imunitu, čo znamená, že produkujú veľmi vysoké hladiny protilátok schopných neutralizovať rôzne varianty koronavírusového ochorenia COVID-19 a iných vírusov.

 

Okrem toho, píše The Jerusalem Post, nerecenzovaná štúdia publikovaná tento týždeň na zdravotníckom portáli medRxiv uvádza, že ľudia, ktorí sa nakazia variantom omikron, sú chránení aj pred variantom delta. „Veľký počet ľudí infikovaných omikronom, ktorý sa očakáva v Izraeli a na celom svete, môže výrazne zvýšiť úroveň imunity celej populácie a pomôcť zlikvidovať deltu a aspoň niektoré ďalšie varianty,“ uviedol v reakcii na štúdiu profesor Eran Segal, počítačový biológ z Weizmannovho vedeckého inštitútu v Rechovot.

 

img

 

Levine dodal, že ak sa štúdia ukáže ako správna, "možno bude omikron znamenať epidemiologický prechod do endemického štádia vírusu".

 

Možno vás zaujme: Pandémia valcuje Anglicko!

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies