Európska únia nemieni zakázať dovoz energie z Ruska

NETKY.SK • 9 Marec 2022, 11:04 • 2 min
Európska únia nemieni zakázať dovoz energie z Ruska

KÁHIRA – Európska únia nezakáže dovoz energie z Ruska. Povedal to najvyšší prezident EÚ pre medzinárodné záležitosti a bezpečnostnú politiku Josep Borrell pre televíznu stanicu Al-Džazíra.

slovakia

left justify in out

Toto vyhlásenie urobil po tom, čo Washington oznámil nové sankcie voči Moskve vrátane zákazu dodávok energetických zdrojov.

 

img

 

„Nezakážeme dovoz ruskej energie. V tejto otázke nenasledujeme Bidena,“ uviedol Borrell.

 

Ako zdôraznil šéf európskej diplomacie, EÚ je presvedčená, že na súčasného partnera sa „nedá spoľahnúť“, preto hľadajú alternatívne zdroje dodávok plynu. Moskva opakovane zdôrazňovala, že svoje záväzky zo zmlúv vždy plnila, čo povedali aj spotrebitelia v Európe.

 

Borrell tiež poznamenal, že vstup Ukrajiny do EÚ je možný, no nestane sa tak okamžite. Podľa neho neexistujú žiadne hrozby pre Rusko zo strany Ukrajiny, pričom „nebude tlačiť Kyjev do vojny s Moskvou“.

 

O tom, že Washington zaviedol zákaz dovozu energie z Ruska, oznámil v utorok večer Joe Biden. Poznamenal, že toto rozhodnutie bolo prijaté v dôsledku situácie na Ukrajine, podporili ho obe strany v Kongrese.

 

img

 

Americký prezident varoval, že takéto sankcie povedú k ďalšiemu zvýšeniu cien benzínu v USA. V utorok cena paliva na amerických čerpacích staniciach dosiahla historické maximum a presiahla 4,17 USD za galón (3,785 litra). Biden vo svojom prejave vyzval firmy, aby nenafukovali ceny a nevyužívali situáciu na vlastný zisk na úkor spotrebiteľov.

 

Ako zdôraznil podpredseda vlády Alexander Novak, odmietnutie ruskej ropy by viedlo ku katastrofálnom následkom pre svetový trh a spôsobilo by skokový nárast cien na 300 dolárov za barel alebo viac.

 

https://ria.ru/20220308/borrel-1777184168.html

 

Súvisiaci článok: USA zakázali dovoz ruskej ropy a plynu. Ceny pôjdu nahor!

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
ukraina
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies