ISS hrozili dve zrážky s vesmírnym odpadom. Astronauti sa pripravili na rýchly únik

NETKY.SK • 15 November 2021, 20:42 • 2 min
ISS hrozili dve zrážky s vesmírnym odpadom. Astronauti sa pripravili na rýchly únik

MOSKVA - Hlavný konštruktér Systému kontroly vesmírneho priestoru Vitalij Goriučkin nedávno pre Interfax povedal, že v nasledujúcich 10 rokoch sa situácia s vesmírnym odpadom môže stať kritickou.

slovakia

left justify in out

Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) hrozila zrážka s vesmírnym odpadom, ktorý sa k stanici v pondelok priblížil dvakrát. Podľa Interfaxu o tom informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos. V súlade so štandardnými postupmi sa posádka ISS pre hrozbu kolízie s vesmírnym odpadom presunula do kozmických lodí Sojuz a Crew Dragon a pripravila sa na možný únik. 

 

img

 

Kým Roskosmos s odvolaním sa na údaje z amerického centra riadenia letov informoval, že ISS "vstúpi do koridoru možného zblíženia s objektom vesmírneho odpadu", americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) poznamenal, že riziko kolízie je "veľmi malé". Ako informovala posádka ISS, napokon nedošlo k nijakým kolíziám medzi orbitálnou základňou a úlomkami vesmírneho odpadu. Interfax pripomenul správu z minulého týždňa, že v noci na 12. novembra mal asi 600 metrov od ISS preletieť úlomok čínskej meteorologickej družice Fengyun-1C. Aby predišli kolízii, obežnú dráhu ISS zvýšili o 1 200 metrov.

 

Prečítajte si tiež: Predstavili prototyp lietadla, ktoré má priniesť revolúciu v leteckom priemysle

 

V apríli 2019 ruský strojársky výskumný ústav informoval, že ISS sa musela počas svojej existencie vyhnúť vesmírnemu odpadu už 25-krát. Minimálna vzdialenosť, v ktorej bol vesmírny odpad od stanice, bola 720 metrov. V roku 2020 uskutočnila ISS pre riziko zrážky s vesmírnym odpadom 2 únikové manévre – v júli a septembri.

 

img

 

Podľa správy Roskosmosu zo 4. augusta celková hmotnosť vesmírneho odpadu na obežnej dráhe presahuje 7 000 ton a automatický systém, ktorý varuje pred nebezpečnými situáciami v priestore blízko Zeme, dostáva každý deň 3 až 10 správ o priblížení sa ruských kozmických lodí k potenciálne nebezpečným objektom.

 

Možno vás zaujme: Je tu skvelá pomoc pre slovenské startupy! Kto chce navštíviť Silicon Valley?

 

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin v júni navrhol vytvorenie jednotného medzinárodného systému monitorovania vesmírneho odpadu. Vysvetlil, že vytvorenie tisícok zhlukov odpadu predstavuje pre ISS potenciálnu hrozbu. Roskosmos preto navrhuje motivovať prevádzkovateľov takýchto satelitných systémov, aby svoje objekty po použití stiahli z obežnej dráhy.

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies