Írsko je názoru, že dosiahnutie dohody o brexite bude veľmi náročné

NETKY.SK • 9 Október 2019, 12:54 • 2 min
Írsko je názoru, že dosiahnutie dohody o brexite bude veľmi náročné

DUBLIN/LONÝN - Írsky premiér Leo Varadkar uviedol po telefonáte s predsedom britskej vlády Borisom Johnsonom, ktorý sa uskutočnil v dnešných hodinách, že vznik dohody o brexite do budúceho týždňa je takmer nemožné.

slovakia

left justify in out

Postoje Británie a Európskej únie sú podľa írskeho premiéra naďalej značne rozdielne. Írsko nemôže súhlasiť s dosiahnutím dohody za každú cenu v súvislosti so snahami Johnsonovej vlády vyrokovať nové podmienky v plánoch týkajúcich sa hranice medzi Írskou republikou a britským Severným Írskom. Obe strany sa usilujú dospieť k dohode pred budúcotýždňovým summitom EÚ.

 

img

 

"Ja sa budem určite až do poslednej chvíle snažiť dosiahnuť (dohodu), nie však za každú cenu... Celkom úprimne si myslím, že bude veľmi ťažké dosiahnuť dohodu do budúceho týždňa," povedal Varadkar pre írsku verejnoprávnu televíziu RTÉ po takmer 40-minútovom telefonickom rozhovore s Johnsonom.

 

"Spojené kráľovstvo v urobilo v podstate to, že zavrhlo dohodu, ktorú sme za dva roky v dobrej viere vyrokovali s vládou premiérky (Theresy) Mayovej, a teraz polovicu z toho znova predložilo na stôl a hovorí: 'Toto je ústupok.' Samozrejme, že to tak nie je," uviedol Varadkar.

 

img

 

Jeho vyjadrenia sú v rozpore so stanoviskom Johnsonovho úradu, ktorý počas hovoru tvrdil, že k uviaznutiu rokovaní viedla neústupčivosť EÚ. Londýn však zdôraznil, že stále dúfa v uzavretie dohody. Johnson a Varadkar by sa podľa očakávaní mali tento týždeň stretnúť aj osobne.

 

img

 

Britský premiér opakuje, že Británia vystúpi z EÚ bez dohody o podmienkach odchodu, ak ju obe strany nedokážu dosiahnuť do stanoveného termínu brexitu 31. októbra - hoci zákon prijatý britským parlamentom vyžaduje, aby premiér v prípade neuzavretia dohody do 19. októbra požiadal Úniu o odklad brexitu.

 

img

 

Johnson sa na margo toho vyjadril, že tento zákon dodrží, ale Británia aj tak koncom mesiaca vystúpi z EÚ. Tento zjavný rozpor bližšie nevysvetlil. Opakovane tiež žiadal parlament o vypísanie predčasných volieb, čo však poslanci odmietli. Denník The Times v dnešných ranných hodinách informoval, že piati členovia Johnsonovho kabinetu hrozia odstúpením, ak konzervatívna vláda zaradí brexit bez dohody medzi ústredné body svojho programu.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies