Irán už nemieni ďalej dodržiavať podmienky jadrovej dohody

NETKY.SK • 17 Október 2019, 06:57 • 2 min
Irán už nemieni ďalej dodržiavať podmienky jadrovej dohody

TEHERÁN - Iránu došla trpezlivosť a nemá v úmysle dodržiavať podmienky jadrovej dohody dosiahnutej v roku 2015 so svetovými mocnosťami, uviedol v stredu iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

slovakia

left justify in out

Zaríf uviedol, že Teherán bude naďalej pokračovať v redukovaní svojich záväzkov plynúcich z tejto dohody, ktoré podľa neho neboli ďalšími krajinami náležite implementované, uvádza sa vo vyhlásení vlády.

 

"S týmito troma európskymi krajinami už nemáme strategickú trpezlivosť," dodal minister zahraničných vecí iránu, čím mal na mysli Nemecko, Francúzsko a Britániu. teda tri kľúčové signatárske krajiny zmienenej dohody spolu so Spojenými štátmi. V septembri sa tieto tri krajiny pripojili k tvrdeniam USA, že za útok na ropné zariadenia v Saudskej Arábii je zodpovedný Irán.

 

img

 

Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými veľmocami - USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom - zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Cieľom je zabezpečiť, aby Irán nemohol túto technológiu využiť na výrobu jadrových zbraní.

 

img

 

Irán tento rok pozastavil plnenie niektorých záväzkov zo spomínanej dohody. Reagoval tým na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody odstúpili a zaviedli embargo na dovoz iránskej ropy.

 

img

 

Krajina na Blízkom východe už skôr pohrozila, že od 6. septembra začne obohacovať urán na úroveň 20 %, ak zostávajúce krajiny dohody nevyvinú úsilie o zmiernenie vplyvu amerických sankcií. Začatie štvrtej fázy v odstupovaní od svojich jadrových záväzkov je na programe v novembri.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies