Invázne druhy komárov si vedia nájsť veľké množstvo liahnisk

NETKY.SK • 15 Jún 2023, 15:30 • 2 min
Invázne druhy komárov si vedia nájsť veľké množstvo liahnisk

Bratislava - Invázne druhy komárov, ktoré sa nachádzajú aj na Slovensku, si vedia v nových podmienkach nájsť veľké množstvo liahnisk. Tie väčšinou vytvára človek, preto je dôležité starať sa o svoje okolie.

slovakia

left justify in out

"To znamená, že akúkoľvek nádobu, kde stojí voda, treba raz týždenne čistiť alebo ju prekryť, aby do nich samičky nevedeli naklásť vajíčka," povedala Čabanová. Podľa jej slov určite treba počet takýchto nádob aj zredukovať.
Veľkým problémom sú podľa nej odpadky či voľne pohodené pneumatiky. "Ako sa my správame k prírode a nášmu prostrediu, tak sa nám to potom aj vracia," uviedla vedkyňa.
Okrem nálezu invázneho druhu komára Aedes japonicus japonicus z roku 2019 na Slovensku vedci z BMC SAV zatiaľ iný nový druh nezaznamenali. V krátkom čase však predpokladajú prienik inváznych druhov Aedes albopictus a Aedes koreicus, ktoré sa už ako ustálené populácie nachádzajú v Maďarsku a Rakúsku.
Aedes japonicus japonicus bol zaznamenaný na Slovensku aj v roku 2022, vytvára si už u nás stabilné populácie. "V rámci inváznych druhov patrí k menej nebezpečným, ale taktiež vie prenášať rôzne patogény. Preto jeho výskyt tvorí riziko pre zdravie zvierat a ľudí," poznamenala Čabanová. Pre TASR to uviedla Viktória Čabanová z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV).
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies