Iniciatíva vyzýva zrušiť podmienku petície za zákaz hazardu

NETKY.SK • 28 Október 2019, 16:46 • 2 min
Iniciatíva vyzýva zrušiť podmienku petície za zákaz hazardu

BRATISLAVA – Iniciatíva Zastavme hazard vyzýva na zrušenie podmienky petície za zákaz hazardu v zákone o hazardných hrách na úrovni miest a obcí.

slovakia

left justify in out

Zároveň žiada posilniť kompetencie pre mestské a miestne samosprávy. Výzvu na vypustenie podmienky petície zo zákona v skrátenom legislatívnom konaní adresovala iniciatíva v pondelok predstaviteľom koalície aj opozície.

 

"Vyzývame ako vládnu koalíciu, tak opozíciu, aby sa v tejto otázke spojili, aby sa zjednotili a zrušili podmienku petície, lebo toto nie je cesta, ktorá funguje," uviedol na brífingu Peter Beňa z iniciatívy.

 

Požadujú tým tiež silnú a jednoznačnú kompetenciu pre mestá a obce na Slovensku regulovať hazardné hry na svojom území.

 

Takéto riešenie vníma iniciatíva za právne čisté, bez prípadných súdnych sporov a žalôb. "Aby nikto nemohol na súdoch napádať, že to bolo prijaté v rozpore so zákonom a nejakým spôsobom spochybňovať, či má alebo nemá (obec alebo mesto, pozn. TASR) právomoc regulovať hazardné hry," poznamenal Beňa.

 

Pomôcť to má nielen Bratislave, ale aj ďalším mestám, ktoré obdobné všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu prijali, alebo sa k tomuto kroku chystajú. Poukazuje tým na napadnuté VZN hlavného mesta, ktoré skončilo na Najvyššom súde SR.

Ďalšie kroky podľa iniciatívy vyplynú z toho, ako na výzvu zareagujú kompetentní. "Sme pripravení urobiť všetky kroky potrebné k tomu, aby sme žili v lepšom meste," odpovedal Beňa na otázku, či napriek výzve začnú so zbieraním podpisov pod novú petíciu.

 

Túto možnosť však nevylúčil. Iniciatíva pritom nedávno potvrdila, že pripravuje novú petíciu za zákaz hazardu. Petičný výbor majú tvoriť občiansky aktivisti a nie bratislavský primátor a starostovia, ako to bolo v minulosti. Hlavné mesto i mestské časti však chcú občiansku petíciu podporiť.

 

img

 

Požiadavku aktivistov považuje Asociácia zábavy a hier (AZAH) za absurdnú, ktorú sa pokúšajú presadiť pri každej možnej príležitosti, tentoraz pri rokovaní Národnej rady (NR) SR o sprísnení on-line hazardu. Pondelkové vyjadrenia iniciatívy Zastavme hazard vníma AZAH ako manipuláciu mienky poslancov, ako aj zavádzanie a "zbytočné traumatizovanie" spoločnosti.

 

"Keďže sa im napriek obrovskému tlaku doteraz nepodarilo presadiť túto absurdnú požiadavku, chystajú sa znovu navodiť atmosféru, že je to nevyhnutná spoločenská požiadavka," skonštatovala hovorkyňa AZAH Dominika Lukáčová. Asociácia odmieta, že by bol hazard bujnejúci, poukazujúc na pokles tržieb v hazarde o 30 percent v dôsledku registra vylúčených osôb, ktorý štát spustil začiatkom tohto roka, a tiež v dôsledku rôznych VZN.

 

Asociácia dáva v tejto súvislosti aj na stanovisko ZMOS-u, ktorým pred časom poslancom NR SR adresoval spokojnosť s už existujúcou právnou úpravou. Podľa nich dáva samosprávam dostatočné kompetencie na reguláciu hazardu.

 

"Mnoho miest aj reálne od júna, teda od začiatku platnosti nového zákona, využilo tieto kompetencie a prijalo rôzne regulačné VZN na obmedzenie hazardu," podotkla Lukáčová.

 

Absolútny zákaz herní v Bratislave platil od mája 2017 do 28. decembra 2018. Herne sa po vypršaní licencií už nemali nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách na obchod, kultúru či verejnú zábavu. Návrh celoplošného zákazu herní vychádzal z petície, ktorú spustili v máji 2015 vtedajší primátor Ivo Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí. Petíciu podporilo celkovo 136.139 obyvateľov, platných bolo 98.118 podpisov.

 

Podľa Krajskej prokuratúry v Bratislave však následne prijaté VZN nebolo v súlade so zákonom. S jej argumentmi sa v júni 2018 stotožnil aj Krajský súd v Bratislave.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona