Igor Matovič chystá nový projekt, Boris Kollár je razantne proti!

NETKY.SK • 1 August 2022, 07:15 • 2 min
Igor Matovič chystá nový projekt, Boris Kollár je razantne proti!

BRATISLAVA - Šéf hnutia Obyčajní ľudia a Nezávislé osobnosti chce dať ľuďom peniaze za účasť vo voľbách.

slovakia

left justify in out

Odmeňovať ľudí za účasť vo voľbách patrilo k jednej z ideií súčasného ministra financií Igora Matoviča. Do programového vyhlásenia vlády ho však po vyhratých voľbách nedokázal presadiť. Ministerstvo už ale upravuje legislatívu tak, aby bol tento krok možný. 

 

Ak by navrhovaná právna úprava prešla v parlamente, v praxi by ľudia, ktorí boli voliť, dostali 10% zľavu z niektorých poplatkov, ktoré vyberá štát. Zľavu by si mohli uplatniť napríklad pri vykonaní skúšky na získanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti či pri strate občianskeho preukazu.

 

Zo sveta: Zelenskyj v slzách: Je to národná strata!

 

img

 

Minister financií Matovič na svoj najnovší plánovaný krok upozornil na sociálnej sieti, kde zverejnil aj anketu, v ktorej majú ľudia hlasovať, či by si takúto zmenu želali.

 

RTVS k danej problematike oslovila aj politológa Jozefa Lenča. „Nemyslím si, že by mal štát realizovať činnosť, ktorá by ľudí nútila ísť k voľbám,“ uviedol Jozef Lenč k návrhu ministra financií. Politológ tiež doplnil, že takýto krok zo strany ministerstva financií by mohli ľudia vnímať ako úplatok.

 

Zdravie: VIDEO Andrew Huberman o svetle, ktoré dokáže liečiť – časť druhá. Čo všetko ovplyvňuje naše zdravie a ako si ho zlepšiť?

 

 

 

img

 

 

Pre RTVS sa vyjadril aj jeden z koaličných partnerov Igora Matoviča, predseda hnutia Sme Rodina, Boris Kollár. Ten avizuje, že ak by bol takýto návrh predložený do parlamentu, nebude zaň hlasovať.

 

Prečo by sme mali ľudí korumpovať? To mi pripomína slovenské ankety či hlasovania, ak ľuďom nesľúbite za to možnosť vyhrať auto, nezahlasujú, ale voľby sú iný prípad. To je ústavné právo, nie povinnosť, a určite nie sme za to, aby sme si účasť vo voľbách kupovali," povedal pre RTVS Boris Kollár.

 

img

 

Potrebné legislatívne zmeny by mali byť súčasťou novely, ktorou chce vláda umožniť spojenie 2. kola prezidentských volieb s voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2024. Návrh zmeny ústavy, ktorá by umožnila spojiť voľby v roku 2024, je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní, no novela o správnych poplatkoch zatiaľ nie. 

 

Prečítajte si aj: VIDEO Tomi Popovič v novom duete s Monikou Bagárovou. Neuveríte, kto si zahral vo videoklipe!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies