Európu trápia osýpky, od januára sa ich výskyt prudko zvýšil

NETKY.SK • 30 August 2019, 13:29 • 2 min
Európu trápia osýpky, od januára sa ich výskyt prudko zvýšil

ŽENEVA - Výskyt osýpok sa v Európe v prvej polovici roku 2019 prudko zvýšil, pričom až štyri európske štáty stratili status krajiny, kde bolo toto vysoko infekčné vírusové ochorenie odstránené. Vyplýva to zo správy, ktorú vo včerajších hodinách zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

slovakia

left justify in out

Od januára zaznamenali v 48 krajinách Európy 90 000 prípadov osýpok, pričom až 80 % z nich sa vyskytlo v štyroch krajinách: v Rusku, Gruzínsku, Kazachstane a na Ukrajine. Ukrajina, ktorá sa na celkovom počte prípadov v týchto krajinách podieľa až 60 %, začala medzitým v tejto súvislosti už s ráznymi protiopatreniami.

 

 

Podľa slov Siddhárthu Dattu z regionálnej kancelárie WHO v Európe zahŕňajú tieto opatrenia "očkovania v školách, ako aj vakcináciu brancov a zdravotníckych pracovníkov".

 

img

 

Status krajiny, kde boli eliminované osýpky, by mali na základe údajov z roku 2018 stratiť aj Británia, Grécko, Albánsko a Česko. Osýpky patria medzi mimoriadne nákazlivé ochorenia a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi — stačí kýchnutie či zakašľanie. Spôsobujú časté komplikácie, ako sú zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť aj smrteľné. Najúčinnejším preventívnym opatrením proti nim je očkovanie.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies