Hľadáte si prácu? Rakúsko zverejnilo zoznam nedostatkových profesií

NETKY.SK • 22 December 2017, 16:00 • 2 min
Hľadáte si prácu? Rakúsko zverejnilo zoznam nedostatkových profesií

VIEDEŇ - Rakúske ministerstvo sociálnych vecí uzatvorilo zoznam nedostatkových profesií pre rok 2018. V porovnaní s týmto rokom sa viac než zdvojnásobil z 11 na 27. Na základe zákona o zamestnávaní cudzincov môžu firmy do týchto profesií prijímať aj občanov tretích štátov.

slovakia

left justify in out

K nedostatkovým profesiám patria najmä remeselné, napríklad pokrývač striech, sústružník, frézar, tesár, automechanik, elektroinštalatér, zvárač, stolár. Okrem toho chýbajú rakúskym firmám diplomovaní ošetrovatelia a inžinieri pre oblasti strojárstva, elektrotechniky, spravodajskej techniky a spracovania dát.

 

Aké pracovné pozície budú na SR v roku 2018 najžiadanejšie?

 

Na zozname sa nenachádza povolanie kuchár, čo kritizuje odborník Hospodárskej komory Rolf Gleissner. "Nariadenie zohľadňuje len celonárodný rozmer. Na západe však máme extrémny nedostatok odborných pracovníkov." Gleissner preto odporúča nové nariadenie, ktoré by ministerstvo malo schváliť ešte v roku 2018. Nová vláda už oznámila, že mieni zohľadniť aj regionálny dopyt a pracovné ponuky na internetových portáloch a v printových médiách.

 

Odbory však ďalšie otváranie trhu práce odmietajú. "Už v súčasnosti sú sezónne ponuky a celý európsky priestor je otvorený zamestnávaniu, to by malo stačiť," zdôrazňuje Berend Tusch z odborovej organizácie Vida.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies