Fórum života odovzdalo v Rajeckých Tepliciach Ceny Antona Neuwirtha

NETKY.SK • 20 Apríl 2024, 15:00 • 2 min
Fórum života odovzdalo v Rajeckých Tepliciach Ceny Antona Neuwirtha

Cena nesie meno Antona Neuwirtha, významného slovenského lekára, diplomata a mysliteľa, ktorý bol zakladajúcim členom Fóra života.

slovakia

left justify in out

Traja noví laureáti si prevzali Cenu Antona Neuwirtha za ochranu života. Slávnosť sa konala minulý týždeň počas medzinárodnej konferencie Vyber si život v Rajeckých Tepliciach. 

Cenu Antona Neuwirtha udeľuje každoročne Fórum života osobám alebo organizáciám, ktoré sa významne zaslúžili o ochranu ľudského života. Tento rok ceny odovzdali predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová, predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, primátor mesta Rajecké Teplice Ambróz Hájnik a dcéra Antona Neuwirtha Anna Záborská týmto laureátom.

V kategórii Osobnosť cenu získal docent Karol Pastor (na titulnej snímke) za svoju odbornú prácu v oblasti demografie, vo vzdelávaní a riešení aktuálnych etických výziev v našej spoločnosti. Ocenenou zahraničnou osobnosťou sa stal doktor Dermot Kearney za poskytovanie zdravotnej starostlivosti a za svedectvo odvahy pri poskytovaní pomoci ženám pri odvrátení farmakologického potratu.

Tretím laureátom Ceny Antona Neuwirtha bola Nadácia Jérôme Lejeune. Ocenenie za poskytovanie komplexnej starostlivosti deťom a dospelým s Downovým syndrómom a za vzdelávanie v oblasti bioetiky prevzal jej riaditeľ Pablo Siegrist Ridruejo.

„Galavečer konferencie bol nielen oslavou týchto významných prínosov, ale aj pripomenutím hodnôt, ktoré Anton Neuwirth zastával, a výzvou pre nás všetkých, aby sme nasledovali jeho príklad v ochrane a podpore života v pravde,“ uviedla predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová.

Večer moderoval Martin Agner, obohatilo ho vystúpenie sláčikového tria Štátneho komorného orchestra Žilina. Konferencia Vyber si život je medzinárodné podujatie, ktoré sa zameriava na diskusiu a vzdelávanie v oblasti ochrany života a ľudských práv. Je priestorom pre odborníkov, aktivistov a verejnosť na zdieľanie poznatkov a skúseností v tejto dôležitej oblasti.

Anton Neuwirth je známy svojou prácou na záchranu života poskytovaním dôstojných životných podmienok spoluväzňom vo väzniciach. Je autorstvom knihy Liečiť zlo láskou.

Jeho život je silným svedectvom o hodnotách tolerancie, znášanlivosti a úcty k človeku a je inšpiráciou pre mnohých. In memoriam získal najvyššie vyznamenanie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR – medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu, ktorá dopĺňa bohatú zbierku ocenení Antona Neuwirtha, vrátane pápežského Veľkokríža Rytierskeho rádu Pia IX., Veľkokríža Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov a Pribinovho kríža I. triedy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Rastislav Čižmár
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies