Finančná motivácia zabrala na ľudí vo vekovej skupine 60 plus

NETKY.SK • 21 December 2021, 18:47 • 2 min
Finančná motivácia zabrala na ľudí vo vekovej skupine 60 plus

BRATISLAVA – Po tom, ako niektorí predstavitelia vlády oznámili úmysel finančne motivovať starších ľudí vo veku 60 a viac rokov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, očkovanosť prvou dávkou v tejto skupine vzrástla v porovnaní s mladšou vekovou kategóriou 50 - 59 rokov. Oznámil to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) počas utorkovej tlačovej konferencie.

slovakia

left justify in out

Vyčíslil to na 395-percentný nárast záujmu oproti ľuďom vo veku 50 - 59 rokov, pričom v tejto druhej skupine záujem o očkovanie klesol. Finančnú motiváciu preto Matovič vníma ako úspešný úmysel. „Od začiatku júla do 47. týždňa, kde sme oznámili úmysel motivovať dôchodcov na očkovanie, sa o päť percent viac očkovalo v absolútnych číslach ľudí z kategórie 60 plus, o päť percent viac ako z kategórie päťdesiatnikov,“ uviedol.

 

img

 

Tesne po oznámení úmyslu sa počet očkovaných 1. dávkou najskôr znížil v oboch vekových skupinách, čo však minister pripisuje zavedeniu plošného lockdownu pre všetkých. Zhruba týždeň na to sa však motivácia k očkovaniu 1. dávkou pri senioroch 60 plus vrátila na predošlú úroveň, pri skupine 50 - 59 však naďalej klesala. Tu hovorí o drastickom poklese tempa očkovania, až o 80 % v 50. týždni v porovnaní so 47. týždňom, v ktorom vláda zaviedla lockdown. V 50. týždni sa ukázal až 395-percentný rozdiel medzi týmito vekovými skupinami z pohľadu zaočkovanosti 1. dávkou vakcíny. Minister vidí fungovanie finančnej motivácie aj pri očkovaní seniorov 3. dávkou.

 

Minister dáta porovnával s októbrovým prieskumom agentúry Focus. Prieskum v tom čase odhadoval záujem o 3. dávku maximálne pri 426 842 ľuďoch vo vekovej skupine 60 plus. Aktuálne dáta k nedeli (19. 12.) však ukazujú, že toto maximum sa už prekonalo o 90 086 ľudí. Podobný vývoj pozoruje minister aj pri očkovaní 1. dávkou, oproti prieskumu sa dalo reálne zaočkovať navyše 42 370 ľudí.

 

Minister sa vyjadril, že by na týchto výdavkoch najradšej minul čo najviac. Vidí v tom dobrú investíciu, pretože čím viac rizikových ľudí sa dá zaočkovať, tým pravdepodobnejšie sa krajina vyhne obmedzeniam v budúcnosti, čo môže pomôcť štátnej pokladnici. Náklady predbežne odhaduje na niečo okolo 270 miliónov eur.

 

Možno vás zaujme: Premiér trvá na povinnom očkovaní ľudí nad 60 rokovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies