Exfunkcionár SFZ Vladimír Wänke si odsedí tri roky a štyri mesiace

NETKY.SK • 29 November 2010, 12:40 • 2 min
Exfunkcionár SFZ Vladimír Wänke si odsedí tri roky a štyri mesiace

Exfunkcionár SFZ Vladimír Wänke si odsedí tri roky a štyri mesiace

slovakia

left justify in out

img

Bývalého vysokého funkcionára Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Vladimíra Wänkeho Najvyšší súd SR (NS) na svojom verejnom zasadnutí dnes v úplatkárskej afére právoplatne odsúdil na tri roky a štyri mesiace nepodmienečne.
      Trojčlenný senát NS tak potvrdil minuloročný aprílový rozsudok Špeciálneho súdu v Pezinku (ŠS). NS teda zamietol ako odvolanie Wänkeho, tak odvolanie špeciálneho prokurátora. ŠS, podľa NS rozhodol vo veci a vec preskúmal a vyhodnotil správne.
            "Obžalovaný vytváral takú situáciu, aby došlo k tomu aby bol ponúknutý úplatok ešte predtým ako bol nasadený v tomto prípade policajný agent," zdôvodnil mimo iného dnešné rozhodnutie predseda trojčlenného senátu NS. Úplatkárskou kauzou bývalého vysokého Wänkeho sa dnes NS zaoberal po viac ako roku a pol. "Trest je primeraný," dodal predseda NS. Voči rozhodnutiu NS nie je možný žiaden opravný prostriedok.
      Vladimír Wänke sa dnešného zasadnutia trojčlenného senátu NS nezúčastnil - písomne sa ospravedlnil a dal súhlas, aby sa verejné zasadnutie konalo v jeho neprítomnosti. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (GP) vo svojom odvolaní požadoval od NS uznať Wänkeho za vinného zo spáchania všetkých skutkov. Navrhoval mu zároveň uložiť trest vo výške sedem rokov. Exfunkcionár vo svojom odvolaní mimo iného tvrdil, že skutky nespáchal, úplatky nebral a ani jeden skutok sa nestal.
      Vladimíra Wänkeho odsúdil minulý rok 7. apríla bývalý Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku na tri roky a štyri mesiace nepodmienečne. Zároveň mu uložil peňažný trest vo výške 2000 eur (60.252 Sk). Súd uznal 63-ročného dôchodcu Wänkeho za vinného v štyroch z pôvodných osem skutkov, ktoré boli zdokumentované v obžalobe. Súd totiž nepresvedčil jeden z dvoch kľúčových svedkov Alexander Szabó. Sudca síce nespochybnil jeho motiváciu poukázať na korupciu, k viacerým prípadom však podľa neho hovoril príliš všeobecne. Vladimíra Wänke teda odsúdili za prijatie úplatkov vo forme debničky jabĺk, dvoch kartónov vína a 15.000 Sk (498 eur). Súd zároveň dospel k záveru, že použitie policajného agenta bolo v tomto prípade v súlade so zákonom.
      "Tie skutky, z ktorých som obvinený, sa v reálnom živote nestali," reagoval vtedy na znenie rozsudku Wänke. Ako ďalej uviedol, z verdiktu, voči ktorému sa okamžite odvolal, je prekvapený, ale nie šokovaný. Odvolal sa vtedy aj prokurátor špeciálnej prokuratúry, o prípade teda rozhodoval na svojom dnešnom zasadnutí NS SR.
      Dokazovanie v tejto veci sa skončilo 2. apríla 2009 výsluchom posledných štyroch svedkov, medzi nimi aj kľúčového svedka obžaloby Alexandra Szabóa. Prokurátor v záverečnej reči navrhol uložiť obžalovanému nepodmienečný trest v prvej polovici trestnej sadzby a peňažný trest vo výške 3000 eur (90.378 Sk). Podľa prokurátora by si mal Vladimír Wänke odsedieť minimálne šesť rokov a 10 mesiacov. Obhajca obžalovaného vo svojej záverečnej reči uviedol, že jediná osoba, ktorá vypovedala v konaní pred súdom aj v prípravnom konaní rovnako, je obžalovaný. "Jedinou osobou, ktorá v každej zápisnici tvrdí niečo iné, je pán Szabó," povedal obhajca.
      Bývalý šéf matriky Slovenského futbalového zväzu Vladimír Wänke obvinenia odmietal. Pôvodnú obžalobu, ktorá pozostávala zo siedmich skutkov, rozšíril prokurátor na začiatku procesu na ŠS o ďalší, v ktorom mal prijať ďalší úplatok.
      Wänkeho obžalovali z prijatia piatich úplatkov v sume 166 eur (5000 Sk), jedného vo výške 332 eur (10.000 Sk), kartónov vína a prepravky jabĺk. Bývalého zastupujúceho generálneho sekretára SFZ 6. marca 2007 pracovníci Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru zadržali pri údajnom prijímaní úplatku vo výške 332 eur od funkcionára klubu ŠK Eldus Močenok Alexandra Szabóa. Szabó, ktorý vystupoval v prípade ako agent-provokatér, mal funkcionárovi odovzdať peniaze za urýchlenie registrácie hráča Andreja Masaroviča. Bývalý šéf matriky SFZ obvinenia poprel na tlačovej konferencii, následne ho však prezident SFZ František Laurinec po zasadaní mimoriadneho výkonného výboru zbavil všetkých funkcií. Prestupov Močenka sa týkalo aj ďalších šesť obvinení. Trestné oznámenie podali bývalý prievidzský futbalista a riaditeľ klubu hrajúceho nižšiu súťaž v Trenčianskom kraji.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona