Čo stojí za aktivitou ruských ponoriek v severnom Atlantiku?

NETKY.SK • 3 Marec 2020, 19:51 • 2 min
Čo stojí za aktivitou ruských ponoriek v severnom Atlantiku?

Studená vojna, ktorá sa po druhej svetovej vojne rozbehla medzi USA a ZSSR skončila podľa oficiálnych údajov a zápiskom v roku 1989 pádom Berlínskeho múru. Ľudia sa radovali, že roky napätia a strachu pred jadrovým útokom a možným bojovým konfliktom dvoch najsilnejších aktérov sa skončili. Naozaj je ale tomu tak?

slovakia

left justify in out

Sledovanie

V súčasnej dobe ešte stále počúvame správy typu špionážne lietadlo nad nepriateľským územím, alebo nepovolený vstup ponorky do prímorských vôd cudzieho štátu. Tento druh sledovania teda, ako vidíme stále pretrváva.

 

Obavy západných spojencov

Atlantický oceán je pritom typickým príkladom toho, ako toto sledovanie vyzerá. NATO, vojenská organizácia, ktorá vznikla ešte ako náprotivok Varšavskej zmluvy, a teda je jasné, že bola vytvorená na akúsi obranu proti vtedajšiemu Sovietskemu zväzu, dnes už Ruskej federácii, má v súčasnej dobe obavy pred zvýšenou aktivitou ruských ponoriek v už spomínanom Atlantiku.

 

img

 

Pobrežné vody Nórska 

V minulom roku totiž USA odpozorovali najvyššiu aktivitu ruských ponoriek od čias studenej vojny. "Rusko neustále zvyšuje a posilňuje svoje operácie pod morskou hladinou", uviedla hovorkyňa NATO Oana Lungescu. Pokračovala, že len za mesiac október 2019 spozorovala aliancia v okolí nórskych pobrežných vôd viac ako 10 ruských ponoriek. "NATO bude na danú situáciu reagovať," vyjadrila sa.

 

Prečo NATO takto reaguje?

Členské krajiny Severoatlantickej aliancie plánujú zvýšiť počet hliadok v oblasti severného Atlantiku. Okrem toho investujú nemalú čiastku do moderného protiponorkového boja zo vzduchu. Táto oblasť je totiž významná z hľadiska bezpečnosti Európy (hlavná trasa medzi Európou a Severnou Amerikou).

 

img

 

Rušný rok 2019 

V polovici decembra minulého roku sa USA vyjadrilo, že ruské podmorské aktivity predstavujú pre Ameriku a ich spojencov v NATO nové výzvy. "Bol to jeden z najrušnejších rokov, aké si počas svojho pôsobenia pamätám," povedal najvyšší americký admirál James Foggo.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Taro Tatura (@taturaphotos),

 

Cvičenie s konkrétnym cieľom

Rusko malo podľa miestnych zdrojov podniknúť na jeseň veľké ponorkové cvičenie v oblasti Atlantiku. Podľa zdroja z najsevernejšej anglicko-ruskej spravodajskej stanice v Európe (Barentsovo observatórium) bolo cieľom tejto akcie, aby sa najmenej 8 ponoriek s jadrovými hlavicami dostalo nepozorovane do severného Atlantiku.

 

img

 

Súčasný stav
Námorný admirál amerického námorníctva Andrew "Woody" Lewis uviedol 4. februára na stretnutí  amerického námorného inštitútu a Centra pre strategické a medzinárodné štúdie, že už nepovažuje východné pobrežie USA za bezpečné útočisko. "Ruské ponorky sú schopnejšie ako kedykoľvek predtým. Viacero z nich je vybavených smrtiacimi zbraňovými systémami," vyjadril sa.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies