Aplikácia Navaľnyj zmizla z Google Play a App Store

NETKY.SK • 17 September 2021, 10:36 • 2 min
Aplikácia Navaľnyj zmizla z Google Play a App Store

MOSKVA - K odstráneniu aplikácie Navaľnyj došlo v čase, keď sa v Rusku začali tri dni trvajúce parlamentné voľby, ktorým predchádzali bezprecedentné zásahy bezpečnostných zložiek voči politikom z opozície a ich sympatizantom.

slovakia

left justify in out

Spolupracovníci väzneného lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného o tom informovali na sociálnych sieťach. Spoločnosti Google a Apple odstránili zo svojich obchodov aplikáciu Navaľnyj. Navaľného blízky spolupracovník Ivan Ždanov podľa agentúry AFP na sociálnej sieti Twitter napísal: "Odstránenie aplikácie Navaľnyj z obchodov (Google Play a App Store) je hanebným aktom politickej cenzúry."

 

Súvisiaci článok: Navaľného nadáciu vyňali z ruského štátneho registra právnických osôb

 

Ide o aplikáciu, ktorej funkcia Chytré hlasovanie mala voličom v Rusku pomôcť pri rozhodovaní v prebiehajúcich voľbách. Aplikácia je súčasťou projektu taktického hlasovania, ktorý vznikol z iniciatívy tímu ľudí okolo Navaľného ešte v roku 2018 pred voľbami na post petrohradského gubernátora a do tamojšieho mestského zastupiteľstva.

 

Ide o taktiku, v rámci ktorej sú voliči vyzývaní, aby hlasovali za kandidátov s najväčšou šancou poraziť nominantov prezidentskej strany Jednotné Rusko. Voliči si pritom nemusia vybrať iba kandidátov centristickej či liberálnej opozície, ale napríklad aj komunistov či ultranacionalistov.

Navaľného tím v stredu zverejnil - aj na Google Docs - dlho očakávaný zoznam odporúčaných opozičných kandidátov, ktorí majú podľa neho v rámci volieb do Štátnej dumy najväčšiu šancu poraziť politikov z vládnej strany Jednotné Rusko. Hlasovanie vo voľbách sa začalo v piatok a potrvá do nedele.

 

Spravodajský web Meduza.io informoval, že v noci na piatok Rusko začalo blokovať prístup na Google Docs i službu telegra.ph fungujúcu v rámci Telegramu, ale do rána toto blokovanie ustalo.

 

Následne Navaľného tím zverejnil zoznamy kandidátov na chytré hlasovanie na GitHub.

Web Meduza.io pripomenul, že úrady v Rusku už niekoľko týždňov blokujú prístup na webovú stránku Chytré hlasovanie, ako aj aplikáciu Navaľnyj s danou funkciou.

 

Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) už v auguste požiadala spoločnosti Google a Apple, aby zo svojich obchodov stiahli aplikáciu Navaľnyj, pretože podľa nej propaguje činnosť organizácií, ktoré sú v Rusku považované za extrémisticke a zakázané. V prípade nesplnenia tejto požiadavky obom spoločnostiam hrozili vysoké pokuty.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies