Európska komisia chce pri rušení roamingu chrániť spotrebiteľov i operátorov

NETKY.SK • 8 December 2016, 16:41 • 2 min
Európska komisia chce pri rušení roamingu chrániť spotrebiteľov i operátorov

BRUSEL – Európska komisia (EK) dnes navrhla sériu opatrení, ktoré by pri rušení roamingových poplatkov mali chrániť práva spotrebiteľov i poskytovateľov telekomunikačných služieb. O štyroch opatreniach budú členské štáty Európskej únie (EÚ) hlasovať budúci týždeň.

slovakia

left justify in out

"Poskytujeme vyvážené riešenie, ktoré je v prospech každého, kto používa mobilný telefón a zariadenia. Každý Európan by mal mať možnosť pri cestovaní v zahraničí používať mobilné zariadenia bez roamingových poplatkov," uviedol podpredseda EK zodpovedný za jednotný digitálny trh Andrus Ansip. Doplnil, že najnovšie navrhované opatrenia EK sú výsledkom rokovaní so spotrebiteľmi a mali by zaručiť nízke ceny mobilných služieb.

 

Eurokomisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger vysvetlil, že návrh EK by mal chrániť spotrebiteľov a zaručiť "udržateľnosť pre telekomunikačných operátorov".

 

EK navrhuje podrobnejšie definovať koncept "stálej väzby" používateľa mobilných zariadení s konkrétnym štátom. Chce zabezpečiť, aby ľudia pracujúci v pohraničných oblastiach, vyslaní pracovníci, študenti a dôchodcovia mohli využívať výhody štátu, v ktorom sa dlhodobo zdržiavajú, hoci tam nemajú oficiálne nahlásený pobyt. Pre všetkých spotrebiteľov – aj domácich, aj cestujúcich cudzincov – chce zachovať prístup k najvýhodnejším programom mobilných operátorov v danom štáte.

 

Eurokomisia tiež presadzuje, aby mobilní operátori nekontrolovali spotrebiteľov príliš a nevyžadovali od nich podrobnú dokumentáciu. Navrhuje minimálne štvormesačnú "pozorovaciu" lehotu, počas ktorej operátori budú vyhodnocovať, či niekto bezplatný roaming nezneužíva. S tým súvisí návrh, aby operátori poslali spotrebiteľovi dva týždne pred začiatkom účtovania roamingových poplatkov upozornenie.

 

EK svoj návrh opatrení poslala členským štátom, ktoré o nich budú hlasovať v pondelok (12. 12.). Ak opatrenia schvália, Komisia ich bude môcť uviesť do praxe. O konečnom znení celkových pravidiel roamingu aktuálne rokujú členské štáty s Európskym parlamentom. Musia stihnúť dospieť k dohode tak, aby sa roamingové poplatky mohli zrušiť v dohodnutom termíne, teda do polovice júna 2017.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies