Europarlament víta snahy zamerané na automatizovanú a prepojenú mobilitu

NETKY.SK • 15 Január 2019, 15:56 • 2 min
Europarlament víta snahy zamerané na automatizovanú a prepojenú mobilitu

BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok privítali snahy EÚ zamerané na automatizovanú a prepojenú mobilitu, ale vyzvali na prehĺbenie úsilia na zaistenie bezpečnosti na európskych cestách a na podporu automobilového priemyslu v EÚ.

slovakia

left justify in out

Europoslanci privítali oznámenie Európskej komisie pod názvom "Na ceste k automatizovanej mobilite", ktoré označili za dôležitý medzník v stratégii EÚ pre prepojenú a automatizovanú mobilitu.

 

Zároveň však zdôraznili, že je potrebné zabezpečiť dostatočné financovanie na podporu tohto odvetvia a zaviesť primerané pravidlá bezpečnosti a zodpovednosti.

 

Za nezáväzné uznesenie hlasovalo 585 poslancov, 85 bolo proti a 26 poslancov sa zdržalo hlasovania. "Európa musí byť inovatívna, ale aj rýchlejšia. Čína a Spojené štáty nečakajú," upozornil spravodajca uznesenia, holandský poslanec Wim Van de Camp. Pripomenul, že viacero krajín sveta už pracuje na tom, aby sa prepojená a automatizovaná mobilita stali súčasťou trhu a EÚ práve preto potrebuje rýchlejšie reagovať na vývoj v tomto sektore.

 

 

Poslanci vyzvali eurokomisiu a členské krajiny EÚ, aby sa snažili udržať vedúcu úlohu Únie pri medzinárodnej technickej harmonizácii automatizovaných vozidiel v rámci Európskej hospodárskej komisie OSN (UNECE) a Viedenského dohovoru.

 

Europarlament zároveň požiadal, aby EK predložila podrobné pravidlá pre automatizované lietadlá a aby zadefinovala úrovne automatizácie pre vnútrozemskú a námornú plavbu s cieľom stimulovať využívanie autonómnych plavidiel. Rovnako by sa mali vypracovať aj štandardy, ktoré umožnia autonómny režim vlakov a takzvaných ľahkých železníc.

 

Poslanci vyslovili názor, že by sa v oblasti autonómnej cestnej dopravy malo vytvoriť spoločné verejno-súkromné partnerstvo (spoločný podnik), podobne ako platí pre program Shift2Rail (Presun na železnice) pre železničnú dopravu, alebo CleanSky (Čisté nebo) pre letecký priemysel.

 

A upozornili, že ďalší výskum by sa mal zamerať aj na dlhodobé účinky autonómnej dopravy na otázky ako je prispôsobenie sa spotrebiteľov novým trendom, ich spoločenská prijateľnosť, fyziologické reakcie ľudí na tento typ automobilov a znižovanie počtu dopravných nehôd.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies