EÚ schválila plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050

NETKY.SK • 24 Jún 2021, 21:43 • 2 min
EÚ schválila plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050

Európsky parlament (EP) vo štvrtok schválil nový klimatický predpis Európskej únie (EÚ) o dosiahnutí klimatickej neutrality v bloku do roku 2050.

slovakia

left justify in out

Poslanci, ktorí sa na znení nariadenia v apríli dohodli so zástupcami členských štátov, ho prijali pomerom hlasov 442 (za): 203 (proti): 51 (zdržalo sa hlasovania). 

 

img

 

Európa pôjde na to postupne 
Klimatický predpis premieňa politický prísľub Európskej zelenej dohody o dosiahnutí klimatickej neutrality v EÚ do roku 2050 na záväzok.

 

Zároveň dáva európskym občanom a podnikom právnu istotu a predvídateľnosť, aby sa mohli náležite pripraviť na prechod ku klimatickej neutralite. Po roku 2050 by sa EÚ mala snažiť o záporné emisie.

 

img


Predpis zvyšuje cieľ redukcie emisií do roku 2030 zo 40% na aspoň 55% v porovnaní s úrovňami v roku 1990.

 

Podporiť zachytávanie uhlíka v EÚ a v podstate zvýšiť cieľ redukcie emisií do roku 2030 až na 57% by mal návrh nariadenia o využívaní pôdy a lesnom hospodárstve (LULUCF) - zameraný na regulovanie emisií a ich zachytávanie pri využívaní pôdy, zmenách vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve, ktorý pripravuje Európska komisia (EK).

 

img


Do šiestich mesiacov po prvom globálnom hodnotení, ktoré by sa na základe Parížskej dohody malo uskutočniť v roku 2023, by mala EK navrhnúť ciele EÚ v oblasti znižovania do roku 2040. Členovia europarlamentu schválili, aby komisia zverejnila odhad maximálneho množstva emisií skleníkových plynov, ktoré bude možné v EÚ vypustiť bez ohrozenia jej záväzkov vyplývajúcich z Parížskej dohody.

 

Tento "rozpočet EÚ na emisie skleníkových plynov" by mal byť jedným z kritérií definovania nového cieľa na rok 2040.

 

img

 

Pravidelné hodnotenie 
Do 30. septembra 2023 a následne každých päť rokov EK zhodnotí kolektívny pokrok dosiahnutý všetkým krajinami EÚ. V hodnotení sa tiež sústredí na konzistentnosť vnútroštátnych opatrení s cieľom EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.

 

Nový orgán? 
Europoslanci tiež presadili zriadenie Európskej vedeckej poradnej rady pre zmenu klímy, ktorá bude monitorovať dosiahnutý pokrok a sledovať konzistentnosť politík EÚ s cieľmi klimatického predpisu a medzinárodnými záväzkami eurobloku.

 

Ďaleký Východ 

Japonsko sa snaží o podobný krok avšak dosť netradičným spôsobom. Krajina uvádza do prevádzky staré jadrové reaktory. 

 

Japonci sa zahrávajú s ohňom! Spustili reaktor, ktorý bol mimo prevádzky 10 rokov

 


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies