EÚ schválila nový zdravotný program, únia tak bude čeliť novým epidémiám spoločnými silami

NETKY.SK • 10 Marec 2021, 12:10 • 2 min
EÚ schválila nový zdravotný program, únia tak bude čeliť novým epidémiám spoločnými silami

BRUSEL - Európsky parlament (EP) v utorok schválil program EU4Health so sedemročným rozpočtom 5,1 miliardy eur, ktorý by mal systémom zdravotnej starostlivosti v Európskej únii (EÚ) pomôcť pripraviť sa na budúce zdravotné hrozby a pandémie.

slovakia

left justify in out

Hlasovanie 

Ako informovala tlačová atašé EP na Slovensku Ivana Janíková, plénum odobrilo predbežnú dohodu poslancov s členskými štátmi, ktorá upravuje fungovanie nového programu, pomerom hlasov 631 za, 32 proti a 34 sa zdržalo hlasovania.

 

img


Program EU4Health by sa mal zamerať na oblasti, v ktorých dokáže EÚ priniesť jasnú pridanú hodnotu, a tým doplniť opatrenia členských štátov. Medzi jeho hlavné ciele patrí posilnenie systémov zdravotnej starostlivosti tým, že podporí členské krajiny pri vzájomnej koordinácii a výmene informácií, ako aj zlepšenie dostupnosti cenovo prijateľnejších liekov a zdravotníckych pomôcok.

Mal by tiež zlepšiť pripravenosť EÚ na závažné cezhraničné hrozby v oblasti zdravia a posilniť systémy zdravotnej starostlivosti v členských štátoch. Únia by vďaka tomu mala nielen dokázať čeliť budúcim epidémiám, ale mala by si tiež vedieť lepšie poradiť s dlhodobými problémami, ako je starnutie obyvateľstva či nerovnosti v oblasti zdravia.

 

img


Program bude podporovať opatrenia súvisiace s elektronickým zdravotníctvom a vytvorenie európskeho priestoru pre údaje týkajúce sa zdravia. Bude presadzovať aj prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti vrátane prístupu k starostlivosti o sexuálne a reprodukčné zdravie, zlepšenie duševného zdravia a zrýchlenie boja proti rakovine.

Poslanci počas utorkovej plenárnej rozpravy poukázali na kľúčovú úlohu nového programu v boji proti nerovnostiam v oblasti zdravia, a to medzi členskými štátmi i sociálnymi skupinami. Rečníci privítali vytvorenie zásob nevyhnutných zdravotníckych potrieb a vybavenia na úrovni EÚ, ktoré doplnia existujúce kapacity programu RescEU, a rezervy zdravotníckeho a podporného personálu pre prípad zdravotnej krízy.

 

img


Nariadenie musí schváliť aj Rada EÚ a do platnosti vstúpi deň po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Uplatňovať sa bude so spätnou účinnosťou od 1. januára 2021.

Európska komisia v máji 2020 v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19 navrhla vytvorenie nového samostatného programu v oblasti zdravia EU4Health na obdobie 2021 - 2027. Parlamentom schválené pravidlá fungovania nového programu sú výsledkom kompromisnej dohody poslancov so zástupcami členských štátov zo 14. decembra 2020.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies