Vnútorný či vonkajší stres vás vie nadobro zničiť. Zabojujte proti nim účinnými technikami

NETKY.SK • 12 Máj 2024, 13:00 • 2 min
Vnútorný či vonkajší stres vás vie nadobro zničiť. Zabojujte proti nim účinnými technikami

V priebehu času môže byť chronický stres ešte škodlivejší. Keďže vaše telo zostáva v stave bdelosti, váš imunitný systém môže byť oslabený. Mohli by ste byť viac ohrození srdcovým infarktom a mozgovou príhodou. Chronický stres môže narušiť váš reprodukčný a tráviaci systém.

slovakia

left justify in out

Pre väčšinu ľudí je stres súčasťou života. Cítime to, sťažujeme sa na to a rozmýšľame, ako sa toho môžeme zbaviť. Ale naozaj rozumieme tomu, čo je stres a čo by sme s ním mali robiť?

Jednoducho povedané, stres je fyzická reakcia na pocit, situáciu alebo udalosť, ktorá narúša váš pocit pohody. Faktory alebo emócie, ktoré vo vás vyvolávajú pocit úzkosti, napätia alebo strachu, sa nazývajú stresory. Vnímanie stresu je založené na individuálnej reakcii. To, čo môže byť pre jedného stresujúce, môže byť pre iného vzrušujúce a náročné.

Vnútorný vs. vonkajší stres

Niektoré stresory sú vnútorné – myšlienky alebo správanie vyvolávajúce stres. Tieto myšlienky pochádzajú z psychologického myslenia alebo očakávaní. Príklady zahŕňajú vyvíjanie tlaku na seba, aby ste boli dokonalí, alebo strach z verejného vystupovania. Vo vážnejších prípadoch môžu vnútorné stresory viesť k pocitom depresie a úzkosti.

Ďalšie stresory pochádzajú z vonkajších faktorov, čo sú sily, ktoré nemôžete ľahko ovládať. Príklady zahŕňajú veľké životné udalosti, zistenie, že vaša mzda bola znížená, naliehavé termíny alebo nadchádzajúca skúška.

Vnútorné a vonkajšie stresory môžu mať rovnaké fyzické a psychické účinky. Môžete mať problémy so spánkom, stratiť chuť do jedla alebo stratiť záujem o každodenné aktivity. Môžete byť podráždení, mať bolesti hlavy alebo žalúdka alebo zistíte, že sa ľahko rozplačete.

V priebehu času môže byť chronický stres ešte škodlivejší. Keďže vaše telo zostáva v stave bdelosti, váš imunitný systém môže byť oslabený. Mohli by ste byť viac ohrození srdcovým infarktom a mozgovou príhodou. Chronický stres môže narušiť váš reprodukčný a tráviaci systém.

Či už vnútorné alebo vonkajšie, stresory sa zvyčajne dajú zvládnuť. Niekedy sa môžete naučiť reagovať na stresor inak. Môžete vyskúšať techniky na zmiernenie stresu. A niekedy môže pomôcť nastavenie myslenia na pozitívny postoj. Jesť dobre vyváženú stravu a zostať aktívny s cvičením sú tiež dôležité nástroje, ktoré pomáhajú zvládať stres.

Pozor na dôsledky

Stres je bežnou súčasťou života, ale niekedy môže byť skutočnou prekážkou, ktorú treba prekonať. Zatiaľ čo niektoré výskumy naznačili potenciálne psychologické a fyzické výhody pri dočasných výbuchoch stresu, niekoľko štúdií preukázalo, že chronický stres môže negatívne ovplyvniť zdravie tým, že prispeje ku:

Zhoršeniu kognitívnych porúch;

Zmene štruktúry mozgu;

Prispievanie k atrofii mozgu;

Zhoršenie funkcie pamäte;

Negatívny vplyv na učenie;

Potlačenie imunitnej funkcie;

Zvyšovanie sa rizika kardiovaskulárnych ochorení;

Zhoršenie zdravej funkcie trávenia;

Ovplyvnenie funkcie endokrinného systému.

Zvládanie stresu sa vzťahuje na zvládacie zručnosti, ktoré si rozvíjame, aby sme fungovali v stresových situáciách. A každý je iný: v závislosti od vášho detstva, sociálneho vývoja, osobnostných čŕt a psychologického zloženia môžete byť viac či menej zbehlí v zvládaní stresu ako ostatní okolo vás. 

Dobrou správou je, že bez ohľadu na to, kde začínate, každý môže zlepšiť svoje zvládacie schopnosti. Stres bude ovplyvňovať naše životy donekonečna – ale to, ako sa s ním naučíme vysporiadať, môže znamenať rozdiel medzi šťastným, pokojným životom a životom ovládaným nadmernou úzkosťou alebo inými zdravotnými ujmami.

Ponorte sa do prírody

Aj keď to zahŕňa len obyčajnú prechádzku okolo bloku, pobyt vonku v prírode je časom overená a profesionálne podložená stratégia zvládania, ktorá vašej mysli a telu poskytne úľavu od zdrvujúceho chronického stresu.

Výskum naznačuje, že zvýšenie hladiny vitamínu D3 získaného zo slnečného žiarenia môže zvýšiť hladiny serotonínu, čím sa účinne zlepší vaše duševné zdravie: zníženie depresie, zlepšenie kvality spánku, zníženie úzkosti, zmena stravovacích návykov k lepšiemu.

Aká je vaša energia?

Vyčerpaní a potrebujúci dovolenku alebo nabití energiou a pripravení ísť? Ak je to prvé, vstaňte a hýbte sa. Výskumy dokazujú, že posunutím držania tela do polohy známej ako silový, môžete zvýšiť hladinu testosterónu o 20 percent a znížiť hladinu kortizolu o 25 percent v priebehu 2 minút, čím sa zvýši faktor dobrej nálady a umožní vám zvládať stres.

Strava je základ zmeny

Výhody konzumácie zdravých potravín presahujú váš pás až po vaše duševné zdravie . Zdravá strava môže znížiť účinky stresu, vybudovať váš imunitný systém , zlepšiť náladu a znížiť krvný tlak. Veľa pridaného cukru a tuku môže mať opačný efekt. A nezdravé jedlo sa môže zdať ešte príťažlivejšie, keď ste pod veľkým stresom.

Ak chcete zostať zdraví a vyrovnaní, hľadajte komplexné sacharidy, chudé bielkoviny a mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách , mäse, vajciach a orechoch.

Relaxačné techniky

Jóga je forma cvičenia, ale môže to byť aj meditácia. Existuje mnoho druhov jogy . Tie, ktoré sa zameriavajú na pomalý pohyb, strečing a hlboké dýchanie, sú najlepšie na zníženie úzkosti a stresu.

Meditácia. Existuje už viac ako 5 000 rokov z nejakého dôvodu. Meditácia funguje dobre pre mnohých ľudí a má mnoho výhod. Môže znížiť stres, úzkosť a chronickú bolesť, ako aj zlepšiť spánok, hladinu energie a náladu.

Keď cvičíte hlboké dýchanie, zapnete prirodzenú schopnosť tela relaxovať. To vytvára stav hlbokého odpočinku, ktorý môže zmeniť, ako vaše telo reaguje na stres. Pošle viac kyslíka do vášho mozgu a upokojí tú časť vášho nervového systému , ktorá sa stará o vašu schopnosť relaxovať.

Spojte sa s ľuďmi

Strávte čas s priateľom alebo členom rodiny, ktorí vás budú počúvať. Je to prirodzený spôsob, ako vás upokojiť a znížiť váš stres. Keď sa s ľuďmi spojíte osobne, vaše telo uvoľní hormón , ktorý zastaví vašu reakciu bojuj alebo uteč. Oddýchnite si.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
text: healthlibrary.uhc.com, innerbody.com, bitesizelearning.co.uk. titulná foto: Getty Images
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies