EÚ bude Zmluvu o otvorenom nebi rešpektovať, USA chce však od nej vycúvať

NETKY.SK • 22 Máj 2020, 16:06 • 2 min
EÚ bude Zmluvu o otvorenom nebi rešpektovať, USA chce však od nej vycúvať

BRUSEL - Desať krajín Európskej únie v dnešných hodinách prisľúbilo, že bude dodržiavať Zmluvu o otvorenom nebi aj v prípade, ak od nej odstúpia Spojené štáty.

slovakia

left justify in out

Odstúpenie 

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil zámer odstúpiť od tejto dôležitej medzinárodnej zmluvy, umožňujúcej vykonávať prieskumné lety nad územím iných krajín. Desať štátov EÚ v piatok reagovalo spoločným vyhlásením, v ktorom vyjadrilo nad Trumpovým rozhodnutím poľutovanie a prisľúbilo, že zmluvu bude aj naďalej dodržiavať.

 

img

 

Spomínajú sa aj konvenčné zbrane

Zmluva o otvorenom nebi "je kľúčovou súčasťou rámca zameraného na budovanie dôvery, ktorý bol vytvorený v priebehu posledných desaťročí v záujme posilnenia transparentnosti a bezpečnosti v euro-atlantickej oblasti," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali šéfovia diplomacií Belgicka, Českej republiky, Fínska, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemecka, Španielska, Švédska a Talianska.

 

"Budeme pokračovať v implementácii Zmluvy o otvorenom nebi, ktorá má jasnú pridanú hodnotu pre náš systém kontroly konvenčných zbraní a pre bezpečnosť založenú na spolupráci," píše sa v spoločnom vyhlásení.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maxi(1,2K) (@aviation05),

 

USA vidia možný problém

Zároveň však uviedli, že zdieľajú niektoré obavy Spojených štátov týkajúce sa rešpektovania zmluvy zo strany Ruska. Apelovali preto na Moskvu, aby v súlade s ustanoveniami zmluvy zrušilo reštrikcie, ktoré okrem iného obmedzujú lety nad ruskou pobaltskou enklávou Kaliningrad. Rusko uviedlo, že zmluvu bude napriek Trumpovým vyjadreniam naďalej rešpektovať, pokým tento medzinárodný dohovor zostane v platnosti.

 

Obsah zmluvy 

"Zmluva o otvorenom nebi" nadobudla účinnosť v roku 2002 a je vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia. Umožňuje, aby armáda jednej krajiny vykonala určitý počet neozbrojených prieskumných letov nad územím inej krajiny. Podpísalo ju 35 krajín sveta.

 

img

 

Trumpove vyjadrenia 

Podľa Donalda Trumpa nemá pre USA zmysel byť ďalej signatárom tejto zmluvy, ktorú podľa neho Rusko porušuje. K odstúpeniu by malo dôjsť o šesť mesiacov. Washington však naznačil, že by rozhodnutie mohol ešte prehodnotiť, ak by ju Moskva začala opäť plne dodržiavať. Spojené štáty okrem iného obviňujú Rusko z toho, že neumožňuje letecké monitorovanie vojenských cvičení, ktoré sa v súlade so Zmluvou o otvorenom nebi bežne vykonáva.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies