Energetická kríza neutícha, priemyselné podniky sú aj naďalej v ohrození

NETKY.SK • 25 Júl 2023, 15:30 • 2 min
Energetická kríza neutícha, priemyselné podniky sú aj naďalej v ohrození

Bratislava-Slovenskí podnikatelia musia kvôli kríze riešiť personálne otázky

slovakia

left justify in out

Po nedávnom pandemickom období sme sa plynule ocitli v ďalšej nepríjemnej dobe. Energetickú krízu cíti azda každý, či už pri platbe v obchodoch alebo aj pri pohľade do peňaženky. Poriadne vrásky na čele robí aj našim podnikateľom. Tí kvôli vysokým cenám energií musia regulovať pracovné pozície.

 

 

Ako informuje TASR, súčasný stav energetickej krízy je podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) pre domáce podniky neudržateľný, v porovnaní so zahraničnou konkurenciou sa ich výroba predražuje. Mnoho z nich je preto nútených optimalizovať počet pracovných miest, meniť či krátiť pracovný čas, či presťahovať časť svojej výroby preč zo Slovenska. Zamestnávatelia z RÚZ o tom v utorok diskutovali s ministrom hospodárstva Petrom Dovhunom.

 

Zamestnávatelia v tejto súvislosti upozorňujú, že v dôsledku pretrvávajúcich vysokých cien energií, absencie adekvátnych kompenzačných schém, a v kombinácii so zavádzanou regulačnou záťažou, konkurencieschopnosť slovenských podnikov každým dňom slabne. "Čím dlhšie bude tento stav pretrvávať, tým menej nových investícií bude do našej krajiny prichádzať. Aktuálna situácia zároveň čoraz viac zvyšuje riziko odchodu energeticky náročného priemyslu preč zo Slovenska," zdôraznil prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

 

Minister hospodárstva Peter Dovhun uviedol, že jednou z hlavných priorít ministerstva je pripraviť pre novú vládu alternatívy postupnej dekarbonizácie a transformácie Slovenska. V súvislosti s kompenzáciami za zvýšené ceny energií pre firmy spomenul osem kompenzačných schém, medzi nimi aj kompenzáciu pre každého, kto má IČO a merač spotreby plynu a elektriny. Minister Dovhun zdôraznil: "Ako rezort hospodárstva sme súčasťou rokovaní na európskej úrovni o novom dizajne trhu, ktorý by mal priniesť dodatočné mechanizmy v oblastiach odberu a dodávky elektrickej energie, alebo takzvaný 'Contract for Differences', teda mechanizmus, ktorý môže v čase vyšších cien elektriny zabezpečiť vytváranie fondov, ktoré môžu slúžiť na kompenzácie rozdielu tých cien."

Zatiaľ čo vo Francúzsku či Nórsku platia energeticky náročné podniky podľa RÚZ za elektrinu približne 40 eur za megawatthodinu (MWh), na Slovensku je aktuálna spotová cena na úrovni zhruba 115 eur za MWh. Vstupné náklady európskych aj slovenských fabrík na energie podľa RÚZ tvoria od takmer šesť až po viac než osem percent z ich celkových výrobných nákladov.

 

Prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga dodal, že zásadnú transformáciu ekonomiky a výrobných procesov, akú si vyžadujú klimatické ciele EÚ aj SR, nie je možné dosiahnuť bez realistických riešení. "Pre energeticky náročný priemysel nie sú kolísavé zdroje energie, teda veterné či solárne, vhodným riešením a neposkytujú stabilitu dodávok ani cien," povedal.

 

 

RÚZ upozornila, že súčasná situácia v oblasti energetiky, bez prijatia konkrétnej stratégie a prípravy akčného plánu ďalšieho posilnenia kapacity zdrojov a prenosovej sústavy, nie je stabilná ani priaznivá pre investície do rozširovania výroby či jej dekarbonizácie. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies