Druhý impeachment proti Trumpovi je stále reálny, musel sa ale odložiť

NETKY.SK • 26 Január 2021, 16:39 • 2 min
Druhý impeachment proti Trumpovi je stále reálny, musel sa ale odložiť

Demokrati zo Snemovne reprezentantov amerického Kongresu formálne odovzdali Senátu ústavnú žalobu (impeachment) proti bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

slovakia

left justify in out

Deväť žalobcov zo Snemovne odnieslo dokument, ktorý obsahuje jediné obvinenie z "podnecovania vzbury", do Senátu v pondelok večer.

 

img

 

Ako prvý v histórii USA
Trump je prvý prezident, ktorý impeachmentu čelí dvakrát, a jediný, ktorého proces sa uskutoční po tom, ako skončil v úrade. Ústavnú žalobu voči nemu podali v súvislosti so smrteľnými nepokojmi v Kapitole Spojených štátov, do ktorého 6. januára vtrhli jeho podporovatelia.

 

Viac sa dozviete: Podporovatelia Donalda Trumpa obsadili budovu Kapitolu, kde rokoval Kongres. Zasahovať musí aj Národná garda

 

Ako svet reaguje po útoku na Kapitol v USA? Vyjadril sa aj premiér SR Igor Matovič

 

Musí sa odložiť
Proces impeachmentu sa začne v týždni od 8. februára. Lídri Demokratickej aj Republikánskej strany sa dohodli na krátkom odklade konania. To dá Trumpovmu právnemu tímu čas na prípravu, demokratmi vedenému Senátu dá zase priestor na potvrdenie kľúčových nominantov administratívy prezidenta Joea Bidena.

 

Prečo iný sudca?

Neočakáva sa, že proces povedie predseda Najvyššieho súdu USA John Roberts, tak ako to bolo počas prvého Trumpovho impeachmentu. Zmena, ktorá má potenciál ovplyvniť závažnosť konania, je údajne v súlade s protokolom, pretože Trump už nie je v prezidentskom úrade. Proces by mal viesť demokratický senátor Patrick Leahy, ktorý je druhý najvyššie postavený predstaviteľ Senátu - predseda pro tempore.

 

img

 

Ešte 7 republikánov 
Snemovňa reprezentantov odsúhlasila impeachment 13. januára, pričom ku všetkým poslancom z Demokratickej strany sa pridali aj desiati republikáni. Na usvedčenie Trumpa je potrebná dvojtretinová väčšina v Senáte. Hoci demokrati majú túto komoru Kongresu tesne pod kontrolou, potrebujú na to podporu aspoň 17 republikánov.

 

Kritika celého procesu 
Po nepokojoch zo začiatku januára sa síce ozývali republikánske hlasy za usvedčenie Trumpa, no tlak už ochabuje. Republikáni namiesto toho predkladajú rôzne argumenty proti procesu, spochybňujú napríklad jeho legitimitu alebo zvažujú, či sa Trumpove opakované výzvy na zvrátenie výsledkov prezidentských volieb naozaj rátajú ako podnecovanie.

 

img

 

Biden ráta aj s následkami 
Proces je výzva aj pre demokratov, ktorých núti nájsť rovnováhu medzi ich sľubom vyvodiť zodpovednosť voči Trumpovi a ich snahou o zavedenie priorít novej administratívy. Prezident Biden v pondelok v rozhovore pre televíziu CNN uznal vplyv, ktorý by proces mohol na jeho agendu mať, ale povedal, že sa proces musí stať, pretože "horší efekt by mal, ak by sa nestal".

 

Nový prezident USA však podotkol, že si nemyslí, že za usvedčenie Trumpa bude hlasovať dosť republikánov a výsledok by bol podľa neho zrejme iný, ak by mal exprezident ešte aspoň šesť mesiacov do konca funkčného obdobia.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies