Ako sa bude vyvíjať pandémia v roku 2022? WHO zverejnila možné scenáre

NETKY.SK • 31 Marec 2022, 07:37 • 2 min
Ako sa bude vyvíjať pandémia v roku 2022? WHO zverejnila možné scenáre

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že najpravdepodobnejší budúci vývoj je ten, že závažnosť ochorenia COVID-19 časom ustúpi v dôsledku väčšej miery imunity medzi obyvateľmi. Zdravotná agentúra OSN však zároveň uviedla, že za rohom môže číhať nebezpečnejší variant, než je omikron.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

WHO v stredu predstavila tri možné scenáre, ktorými by sa mohla uberať pandémia ochorenia COVID-19 v roku 2022. V prípade najhoršieho scenára sa objaví nový, virulentnejší variant koronavírusu

 

„Na základe toho, čo teraz vieme, najpravdepodobnejším scenárom je, že vírus sa bude naďalej vyvíjať, ale závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje, sa časom znižuje, pretože imunita sa v dôsledku očkovania a nákazy zvyšuje,“ povedal šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

img

Tedros Adhanom Ghebreyesus

 

Uviedol, že s poklesom miery imunity môže dochádzať k periodickým nárastom počtu prípadov a úmrtí, čo si môže vyžadovať príležitostné očkovanie zraniteľných ľudí posilňovacou dávkou.  

 

V prípade najlepšieho scenára budeme podľa šéfa WHO svedkami menej závažných variantov vírusu a posilňovacie dávky nebude potrebné podávať. V prípade najhoršieho scenára sa objaví virulentnejší a vysoko nákazlivý variant. Voči tejto novej hrozbe sa ochrana ľudí pred ťažkým priebehom choroby a úmrtím, či už na základe predchádzajúceho očkovania alebo prekonania nákazy, rapídne zníži,“ varoval Tedros.

 

img

 

Maria Van Kerkhove, technická riaditeľka WHO pre COVID-19, uviedla, že vstupujúc do tretieho roku pandémie, vírusu stále zostáva „veľa energie“.

 

Z týždennej správy WHO o pandémii koronavírusu vyplýva, že počet nových prípadov klesol všade vo svete. Za uplynulý týždeň vo svete zaznamenali vyše desať miliónov nových prípadov nákazy koronavírusom a vyše 45 000 súvisiacich úmrtí. Podľa údajov WHO sa novým druhom koronavírusu doposiaľ na celom svete nakazilo vyše 483 miliónov ľudí a viac ako 6,1 milióna ľudí infekcii podľahlo.

 

Prečítajte si tiež: Poliaci môžu odložiť rúška!

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies