Dopravní policajti spustili akciu! Overujú vedomosti vodičov

NETKY.SK • 27 Jún 2022, 12:30 • 2 min
Dopravní policajti spustili akciu! Overujú vedomosti vodičov

BRATISLAVA – Polícia v pondelok spustila dopravno-preventívnu akciu Záchranár zameranú na overenie vedomostí vodičov z prvej pomoci.

slovakia

left justify in out

Potrvá do piatka (1. 7.) v spolupráci so Slovenským Červeným krížom (SČK) po celom Slovensku. Informoval o tom riaditeľ odboru dopravnej polície Tomáš Vrábel.

 

„Účelom akcie je, aby sme preverili vedomosti týkajúce sa zásad poskytovania prvej pomoci u vodičov motorových vozidiel. Tí, ktorí ich neovládajú, budú môcť byť poučení, naši kolegovia im vysvetlia, akým spôsobom poskytnúť prvú pomoc do príchodu rýchlej zdravotnej služby,“ priblížil Vrábel.

 

Mnohých starších vodičov počas podobných akcií zvykne prekvapiť, že zásady prvej pomoci sa menia.

 

„Každému odporúčame nielen absolvovať základný výcvik v autoškole, ale po niekoľkých rokoch si ho obnoviť  napríklad v akreditovaných kurzoch Červeného kríža, kde ideme v súlade s najnovšími poznatkami,“ radí riaditeľka SČK, územný spolok Bratislava-mesto Pavlína Ferenčič.

 

img

 

Ako však zdôraznila, najväčšou chybou, ktorú možno spraviť pri prvej pomoci, je neposkytnúť ju.

 

„Každému odporúčame neváhať, nepozerať sa len, nestáť, ale pričiniť sa o to, aby tak, ako je v jeho silách a vedomostiach, či už pri dopravnej nehode alebo v inej situácii, postihnutému pomohol,“ uviedla. Dopravné nehody si môžu vyžadovať pomoc človeku v bezvedomí. Prvoradé je skontrolovať dýchanie. Pacientovi treba zakloniť hlavu, ucho priložiť k jeho nosu, aby poskytovateľ prvej pomoci cítil a počul prípadné dýchanie. Pohľad je otočený na hrudník, sleduje sa, či sa dvíha hrudník.

 

img

 

„Počúvame tak 15 až 20 sekúnd. Ak človek nedýcha, začneme resuscitáciu. Frekvencia je 30 ku dvom, čiže 30 stlačení, dva vdychy,“ vysvetlila dobrovoľníčka SČK Diana Melichárová. Pri stlačeniach treba prsty prekrížiť, stláčať v strede hrudnej kosti medzi prsníkmi. Pri následných vdychoch treba zapchať nos, zakloniť hlavu a dvakrát vdýchnuť do úst. Keď človek začne dýchať, treba sledovať, ako sa mu dýcha, skontrolovať prípadné ďalšie zranenia a počkať na sanitku. Vodu sa podľa Melichárovej neodporúča podávať, maximálne ovlažovať pery.

 

Možno vás zaujme: Kolaps dopravy! Tunel Sitina je momentálne uzavretý v oboch smerochtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies