Verejnosť môže prísť na komentovanú prehliadku židovského cintorína

NETKY.SK • 1 November 2022, 13:04 • 2 min
Verejnosť môže prísť na komentovanú prehliadku židovského cintorína

HLOHOVEC - Prehliadku židovského cintorína pripravilo na utorok o 15.00 h Vlastivedné múzeum v Hlohovci. V sprievode jeho riaditeľa Jozefa Urminského sa návštevníci dozvedia o pohnutých osudoch komunity i cintorína, kde sa nachádza asi 2000 hrobov.

slovakia

left justify in out

Informuje o tom múzeum. Hlohovský židovský cintorín na Nitrianskej ulici nadväzuje na mestský cintorín s kalváriou. Má pomerne veľkú rozlohu jedného hektára a dve časti – v priestore starého sú umiestnené vzácne židovské barokové náhrobníky z polovice 18. storočia a významné hrobové miesta. Sú tam aj hromadné hroby z morových epidémií, ako aj posledné miesta odpočinku významných osobností ako napríklad starej matky spisovateľa Heinricha Heineho Sáry Ley van Geldernovej či významných rabínov, medzi nimi Jozefa Lazara Rosenfelda, Judu Leopolda Oppenheima alebo Mordechaia Deutscha. Architektonicky pozoruhodná a cenná je hrobka Markusa Dukesa, podobná hrobu pramatky Ráchel v Betleheme. Okrem toho sú tam aj hroby obetí pogromov, ktoré majú zvláštne homolovité tvary. V novej časti cintorína sú hroby a náhrobníky z 20. storočia, pochováva sa tam doteraz. V Hlohovci žila v 17. storočí jedna z najväčších židovských komunít, ktorá bola pod ochranou miestneho šľachtického rodu Erdődy. Špeciálne v utorok bude do 19.00 h sprístupnená na cintoríne pre verejnosť aj krypta rodiny Erdődy a kaplnka Sedembolestnej Panny Márie umiestnená nad ňou. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies