Doneck a Luhansk zablokovali prístup na Facebook a Instagram

NETKY.SK • 11 Máj 2022, 19:29 • 2 min
Doneck a Luhansk zablokovali prístup na Facebook a Instagram

KYJEV – Samozvaná Donecká a Luhanská ľudová republika na východe Ukrajiny v stredu oznámili, že zablokovali prístup k sociálnym sieťam Facebook a Instagram, čím sa pripojili k politike Ruska, ktoré tieto americké sociálne siete zakázalo už skôr. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

slovakia

left justify in out

„Prístup k informačným zdrojom americkej spoločnosti Meta, ktorá na svojich sociálnych sieťach povoľuje vyzývanie na násilie voči rusky hovoriacim užívateľom, bol zablokovaný... V súvislosti s týmto je na území republiky zablokovaný prístup k Facebooku a Instagramu,“ uviedlo ministerstvo pre komunikáciu Doneckej ľudovej republiky (DĽR).

 

img

 

V samostatnom vyhlásení informovalo o podobnom opatrení aj ministerstvo pre komunikáciu Luhanskej ľudovej republiky (LĽR). Rusko zakázalo Facebook a Instagram v marci po tom, ako ruský súd uznal spoločnosť Meta, ktorá je materskou spoločnosťou týchto dvoch sociálnych sietí, za vinnú z „extrémistickej aktivity“. Moskva pritom už o niečo skôr obmedzila prístup na Facebook, pretože naň mali obmedzený prístup ruské médiá.

 

Zákaz Instagramu súvisí aj s rozhodnutím spoločnosti Meta, ktorá v marci oznámila, že užívateľom jej sociálnych sieti na Ukrajine dočasne umožní zverejňovať správy typu „Smrť ruským útočníkom“. Rusko uznalo Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku za nezávislé štáty krátko pred začiatkom vojenskej invázie na Ukrajinu, ktorej cieľom je podľa Moskvy okrem iného aj ochrániť rusky hovoriacich obyvateľov Ukrajiny.

 

img

 

Tieto separatistické ukrajinské regióny majú s Ruskom blízke vzťahy odvtedy, čo podporili ruskú anexiu Krymu v roku 2014. Moskva oba regióny, ktoré spolu tvoria Donbas, finančne podporuje, na ich území sa používa rubeľ a na miestnych školách sa vyučuje podľa ruských učebných osnov, píše Reuters.

 

Možno vás zaujme: Bieloruský novinár pôsobiaci na Ukrajine sa stal obeťou brutálneho útokutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies