Dobrá správa: Platy aj zamestnanosť na Slovensku majú v budúcom roku rásť

NETKY.SK • 12 December 2016, 10:34 • 2 min
Dobrá správa: Platy aj zamestnanosť na Slovensku majú v budúcom roku rásť

BRATISLAVA - Budúci rok by podľa očakávaní personálno-poradenskej spoločnosti McROY Group mali popri raste ekonomiky pribúdať nové pracovné miesta, platy by sa mali zvyšovať a prehlbovať sa bude aj súčasný nedostatok dostupnej pracovnej sily na trhu. Firmy sa preto budú čoraz častejšie po pracovníkoch obzerať aj v zahraničí.

slovakia

left justify in out

"Očakávame, že tento vývoj bude markantný najmä v prvej polovici nadchádzajúceho roka. Neskôr už môže prísť k miernemu spomaleniu na trhu práce, keďže ten bude v čoraz väčšej miere narážať na mantinely v podobe nedostatku kvalifikovaných pracovníkov,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ McROY Group Luboš Sirota.


Miera evidovanej nezamestnanosti by mohla podľa spoločnosti klesnúť pod úroveň 9 %, no zásadný pokles nie je pravdepodobný. Dôvodom je podľa McROY Group zlá štruktúra slovenských nezamestnaných, medzi ktorými chýbajú kvalifikovaní ľudia. Nové pracovné miesta by mali vznikať predovšetkým v priemyselnej výrobe, najsilnejšími odvetviami z tohto pohľadu budú automotive a strojárstvo. Dynamický rast očakáva McROY Group aj v doprave a logistike, či centrách zdieľaných služieb. "Pokračovať bude silný dopyt po IT špecialistoch, ktorých dnes na trhu chýba odhadom viac ako 20 tisíc," uviedla spoločnosť. Medzi najžiadanejšie pozície budú patriť aj operátori výroby, programátori CNC strojov, kontrolóri kvality, zvárači, vodiči vysokozdvižných vozíkov, skladníci alebo obrábači kovov.
Z regionálneho hľadiska bude dopyt najvyšší na západnom Slovensku, predovšetkým v okolí Bratislavy, Trnavy, Trenčína a Nitry. Podobne silný náborový apetít by mali mať aj spoločnosti v regióne Košíc. "Platí, že najväčší dopyt po ľuďoch bude v regiónoch s nízkou mierou nezamestnanosti. Ak vezmeme do úvahy slabú mobilitu domácej pracovnej sily, firmy budú nútené najímať v čoraz väčšej miere pracovníkov zo zahraničia,“ upozorňuje Sirota.


Náborový apetít firiem v kombinácii s nedostatkom pracovnej sily by mal zvyšovať tlak na rast platov. Hoci zamestnanosť by mala rásť už pomalším tempom než v roku 2016, rast miezd by sa mal ešte zvýšiť. "Dá sa preto očakávať, že priemerné platy by sa mohli medziročne zvýšiť až o takmer 4 %," tvrdí firma McROY Group. Najrýchlejší by mal byť v ekonomicky najsilnejších regiónoch, ktoré už dnes trpia nedostatkom pracovníkov. "Preto nemôžeme očakávať, že by v roku 2017 došlo k zásadnejšiemu vyrovnávaniu regionálnych rozdielov. Práve naopak, príjmové nožnice sa môžu ešte viac roztvárať,“ uviedol Sirota.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies