Do zoznamu chránených území Natura 2000 by sa malo doplniť 97 lokalít

NETKY.SK • 15 Január 2022, 21:00 • 2 min
Do zoznamu chránených území Natura 2000 by sa malo doplniť 97 lokalít

BRATISLAVA – Do zoznamu chránených území Natura 2000 by sa malo doplniť 97 lokalít s celkovou výmerou 10 201 hektárov. Na 50 percentách výmery by malo dôjsť k zvýšeniu stupňa ochrany oproti súčasnému stavu. Vyplýva to z nariadenia vlády SR, ktorým sa ustanovuje doplnok národného zoznamu území európskeho významu, zverejnenom v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

slovakia

left justify in out

Najvyšší podiel doplnených území by mali mať trvalé trávne porasty, 6 800 hektárov, s výskytom kosných lúk, ktoré sú cenným biotopom európskeho významu. „Na Slovensku sa zachovali vďaka ich nepretržitému obhospodarovaniu zo strany vlastníkov či užívateľov pozemkov. Zaradenie do území európskeho významu je predpokladom pre pokračovanie pasenia či kosenia na týchto pozemkoch aj do budúcnosti,“ poukázal envirorezort v materiáli.

 

img

 

Lesné pozemky by mali tvoriť 1 524 hektárov. Aj v tomto prípade je prioritou zachovanie súčasného využívania pozemkov s tým, že zmena - bezzásah, čiže piaty stupeň ochrany, navrhuje ministerstvo životného prostredia na výmere 42 hektárov. Na ôsmich hektároch navrhuje jemnejšie spôsoby starostlivosti o les, a to štvrtý stupeň ochrany.

 

img

 

Vodné plochy by mali mať 1 232 hektárov a navrhujú sa predovšetkým na úsekoch riek s dobrými podmienkami pre druhy rýb a mihúľ európskeho významu. „Nakoľko nie sú súčasťou národnej sústavy chránených území, došlo tu k zvýšeniu stupňa ochrany, prevažuje najnižší možný - druhý stupeň,“ vysvetľuje envirorezort.

 

img

 

Schválenie doplnenia zoznamu chránených území je krokom pre splnenie záväzkov Slovenska ako členského štátu Európskej únie (EÚ) podľa smernice o biotopoch. Odstrániť sa tak majú nedostatky vytýkané zo strany Európskej komisie a predísť žalobe na Súdny dvor EÚ. Momentálne zoznam území Natura 2000 pozostáva zo 642 lokalít s celkovou výmerou 615 261 hektárov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies