Do zbierkového fondu Považskej galérie umenia pribudli desiatky diel

NETKY.SK • 4 Október 2023, 08:00 • 2 min
Do zbierkového fondu Považskej galérie umenia pribudli desiatky diel

ŽILINA - Do zbierkového fondu Považskej galérie umenia (PGU) v Žiline pribudlo v septembri 55 diel. Päť diel získala nákupom a 50 darom, informovala riaditeľka PGU Miroslava Sikorová.

slovakia

left justify in out

Kolekcia získaných diel je podľa nej výsledkom spolupráce a odbornej komunikácie s umelcami. "V mnohých prípadoch i dlhodobej, ktorá je nevyhnutnou podmienkou pre budovanie zbierky výtvarného umenia. Nesmierne si ceníme všetkých autorov a vlastníkov diel, ktorí sa rozhodli zbierku PGU rozšíriť. Osobitá vďaka patrí tým, ktorí sa diela rozhodli darovať. Týmto gestom vyjadrili dôveru voči PGU a rešpekt jej odbornému kreditu," podotkla.

 

Doplnila, že diela získané darom pochádzajú z umenia druhej polovice 20. storočia - od Vincenta Hložníka (dar manželov Heinerovcov z USA). A súčasného umenia - diela, ktoré do zbierky galérie venovali autori Rudolf Sikora, Peter Rónai a Ladislav Čarný. Hodnota akvizícií získaných darom v tomto roku je 174.750 eur, uviedla riaditeľka PGU.

Súčasťou tohoročnej kolekcie akvizícií sú aj diela získané nákupom od autorov Jaroslava Kyšu, Ivany Šátekovej, Emöke Vargovej, Petra Rónaia, Petra Pisára, Romana Galovského a Miroslava Nicza. PGU na ne získala finančné prostriedky vo výške 14.900 eur z Fondu na podporu umenia a nákup spolufinancoval zriaďovateľ galérie - Žilinský samosprávny kraj sumou 3760 eur, dodala riaditeľka Sikorová.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR Foto: TASR / Pavol Ďurčo (archívna fotografia)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies