Divadlo Teatro Colorato si z festivalu v Cannes prinieslo dve ceny!

NETKY.SK • 21 August 2022, 10:00 • 2 min
Divadlo Teatro Colorato si z festivalu v Cannes prinieslo dve ceny!

Už po tretíkrát účinkovalo Teatro Colorato z Bratislavy na Medzinárodnom divadelnom festivale Les Theatralies de Cannes. Toto leto očarilo zahraničných divákov adaptáciou na motívy kultového filmu noir Sunset Boulevard.

slovakia

left justify in out

Prvýkrát zavítalo Teatro Colorato do Cannes v roku 2019 s inscenáciou Louis Braille, za ktorú získalo Hlavnú cenu – Zlatú hviezdu z Cannes. Druhýkrát si v pandemickom roku 2021 za inscenáciu Bejby bajbl band odnieslo Cenu divákov. Teraz má Teatro Colorato za Sunset Boulevard na konte ďalšie dve ocenenia. Hlavná predstaviteľka Normy Desmond herečka Jana Valocká si odniesla Cenu za ženský herecký výkon Igor Baar Cenu za hudbu k inscenácii.

 

 img  

 

„Hrať pred cudzojazyčným publikom je vždy dobrodružstvo. Napriek tomu, že sa premietali francúzske titulky, bála som sa, ako budú diváci reagovať. Dialógy sme museli trochu spomaliť.  Po chvíli sa však diváci napojili, bavili sa a celý čas išli s nami,“ hovorí ocenená herečka Jana Valocká.

 

„Som veľmi rád, že máme možnosť cestovať a reprezentovať slovenské divadlo v zahraničí. Potvrdzuje sa mi, že divadlo je univerzálnym jazykom, ktorý komunikuje nielen slovom, ale najmä obrazom, hereckou energiou, javiskovou metaforou alebo hudbou.  Divácke reakcie po predstavení nasvedčovali tomu, že s nimi toto dielo komunikovalo,“ zhodnotí režisér inscenácie Peter Weinciller.

 

img

 

Inscenácia Sunset Boulevard vznikla na motívy rovnomenného kultového filmu, ktorý v roku 1950 nakrútil režisér Billy Wilder. Divadelné spracovanie pozýva divákov do sveta plaziacej sa paralýzy mimo rytmu so zvyškom sveta. Do sveta sebaklamu, egoizmu, manipulácie, nebezpečného narcizmu, úpadku a toxickej deštrukcie. Na ulicu posadnutosti samým sebou, života v minulosti a strachu vyjsť z komfortnej zóny.

 

img

 

Dramaturgiu predstavenia má na konte Paulína Belická, scénu a kostýmy Dáša Veselovská. Autorom hudby je Igor Baar.

 

„Práca na hudbe k tejto hre bola iná ako pri „bežných“ predstaveniach. Keďže ide o adaptáciu filmu na javisko, využívame aj isté filmové princípy. Hudba tu znie de facto celý čas. Preto aj komponovanie bolo pomerne náročné. Som rád, že si to aj zahraniční porotcovia všimli a ocenili to,“ s úsmevom konštatuje ocenený Igor Baar.

 

Členovia divadla Teatro Colorato si festival naplno užili. Peter Pavlík, predstaviteľ  jednej z hlavných postáv, spomína na vzrušujúce cestovanie.

 

„Najťažšie na celom zájazde bolo cestovanie. Najväčšou výzvou bolo rozobrať scénu na „malé súčiastky“, rozdeliť ju do kufrov a naložiť do lietadla.  Ale zvládli sme to. Pri pristávaní v búrke to s nami aj poriadne zatriaslo. Nebolo mi veru všetko jedno...“ hovorí talentovaný herec Peter Pavlík.

  

 Teatro Colorato si z festivalu Cannes, okrem dvoch ocenení, odnieslo aj dobrý pocit z diváckeho hodnotenia.

 

img

 

„Po každom predstavení majú diváci možnosť hlasovať a ohodnotiť predstavenie. Na hlasovacom lístku mali tri možnosti:  veľmi sa mi páčilo / páčilo sa mi / nepáčilo. Keď mi hlavný organizátor na druhý deň ukazoval „naše“  hlasovacie lístky, na mnohých bolo prečiarknuté „veľmi sa mi páčilo“ a na miesto toho boli rukou dopísané slovíčka ako ´Excelentné! Geniálne! Chceme ešte raz! Blahoželáme!´ a podobne. Toto sa nám ešte nikdy nestalo,“ konštatuje spokojný režisér Peter Weinciller.

 

„Som rada, že slovenské divadlo v dnešnej vyprázdnenej dobe má čo ponúknuť  a môže konkurovať aj zahraničným súborom. Úspech a prajné prijatie v Cannes ma  veľmi tešia,“ dodáva na záver dramaturgička inscenácie Paula Belická.

 

img

 

Najbližšie si ocenenú inscenáciu Sunset Boulevard budete môcť pozrieť v divadle Teatro Colorato na Františkánskom námestí v Bratislave začiatkom októbra. Zahraničné hosťovanie Teatra Colorato sa mohlo uskutočniť aj vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. 

 

Prečítajte si aj: ROZHOVOR Vlado Kulíšek vymenil vojenskú uniformu za kostým míma

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Felecia sefredaktorka
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies