Dažde na východe spôsobili na viacerých miestach vyliatie vody z koryta tokov

NETKY.SK • 19 Január 2023, 10:32 • 2 min
Dažde na východe spôsobili na viacerých miestach vyliatie vody z koryta tokov

KOŠICE - Výrazný vzostup hladín na vodných tokoch v dôsledku výdatných zrážok zaznamenávajú vodohospodári na východnom Slovensku, osobitne v povodí Bodrogu a Hornádu. Na niektorých miestach došlo v stredu (18. 1.) k vyliatiu vody z koryta tokov.

slovakia

left justify in out

"Vplyvom vybreženia vody z koryta toku Roňava dochádzalo v priebehu predošlého dňa k zaplaveniu okolitých pozemkov v katastroch obcí Michaľany a Luhyňa v okrese Trebišov. V intraviláne obce Kuzmice došlo k vzniku zátarasy v profile mostného objektu križujúceho tok Parnovka – prítok Roňavy," informoval TASR vo štvrtok hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

 

V katastri obce Michaľany dobrovoľní hasiči v stredu odstraňovali dva popadané stromy z prietočného profilu toku Izra, prítoku Roňavy. Následkom vysokých vodných stavov dochádzalo k vybreženiu vody z koryta vodného toku Chlmec a k zaplaveniu poľnohospodárskych pozemkov v extravilánoch obcí Veľaty, Hrčeľ, Zemplínsky Klečenov a Nižný Žipov v Trebišovskom okrese. Voda prítokov Višňovského potoka zaplavovala priľahlé poľnohospodárske pozemky v extravilánoch obcí Hriadky a Dvorianky.

 

V katastri obce Hriadky došlo na ľavobrežnej hrádzi kanála Manó, prítoku Trnávky, v mieste jestvujúcej šachty k prenikaniu vody cez teleso hrádze s postupným odplavovaním zeminy a následnou deštrukciou hrádze. "Vzniknutý otvor na hrádzi bol hlboký približne 1,5 metra, šírka otvoru je približne 0,5 metra. Vybrežená voda zaplavovala priľahlé poľnohospodárske pozemky v úseku Hriadky - Vojčice. Správca toku pristúpil operatívne k realizácii zabezpečovacích prác, ktoré pozostávali z presmerovania vody do Vojčického kanála pomocou vybudovania provizórneho ochranného valu," uviedol Bocák.

 

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v stredu ráno v meste Medzev a obci Malá Ida v okrese Košice-okolie. V dôsledku prívalového dažďa došlo v Medzeve, v časti odlúčenej Kováčskej ulice, k vyliatiu vodného toku Bodva smerom k obydliam v rozsahu 30 metrov, čo spôsobilo neprístupnosť k obydliam. "V meste Medzev v priebehu predošlého dňa správca toku zabezpečoval odstraňovanie prekážok obmedzujúcich plynulý odtok vody na toku Bodva a poskytol mestu jutové vrecia pre tvorbu druhotných ochranných línii," uviedol Bocák.

 

V Malej Ide sa vybrežil vodný tok Ida a Mlynský náhon v častiach ulíc Bukovecká, Školská, Zvončeková a na futbalové ihrisko. V extraviláne obce Havaj v okrese Stropkov došlo k pomiestnemu vybreženiu vody z koryta toku Bystrica a k zaplaveniu priľahlých pozemkov. V katastri obce Nižná Písaná v okrese Svidník sa odklonila prúdnica vodného toku Kapišovka a voda ohrozovala priľahlú nehnuteľnosť. "Správca toku vykonal tvaromiestnu obhliadku poškodenej časti toku a realizuje zabezpečovacie práce spojené s úpravou prúdnice toku," konštatoval hovorca SVP. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies