Cudzinci sa vrátili na Slovensko. Do hodnôt rekordnej zahraničnej návštevnosti z roku 2020 chýbalo už len 5 %

NETKY.SK • 11 Apríl 2024, 10:00 • 2 min
Cudzinci sa vrátili na Slovensko. Do hodnôt rekordnej zahraničnej návštevnosti z roku 2020 chýbalo už len 5 %

Celková návštevnosť hotelov a penziónov sa takmer vyrovnala hodnotám z februára v turisticky úspešnom roku 2019. Počty zahraničných turistov rástli medziročne v 6 z 8 krajov, v 3 z nich dvojciferným tempom. Rekordnú návštevnosť cudzincov dosiahol Žilinský a Trnavský kraj.

slovakia

left justify in out

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo vo februári tohto roka 425-tisíc hostí, čo bolo o 4,5 % viac než v rovnakom období vlaňajšieho roka. Dosiahnutá návštevnosť sa takmer vyrovnala hodnotám turisticky úspešného roka 2019, no za hodnotami posledného februára nezasiahnutého pandémiou v roku 2020 zaostávala ešte o 12 %.

Hostia strávili v hoteloch a penziónoch 1,1-milióna nocí, pričom priemerná doba pobytu vo februári predstavovala 2,7 noci.

V štruktúre ubytovaných hostí viac ako 60 % tvorili domáci návštevníci. Ich celkový počet bol porovnateľný s vlaňajšou návštevnosťou a mierne presiahol 267-tisíc osôb. Počty domácich hostí však boli ešte o 50-tisíc (16 %) nižšie ako vo februári tesne pred pandémiou v roku 2020. Na druhej strane cudzincov v hoteloch a penziónoch pribudlo vo februári tohto roka výraznejšie, zahraničná návštevnosť prekonala minuloročné čísla o takmer 12 %. Ubytovacie služby využilo 157-tisíc zahraničných hostí, čo sú porovnateľné hodnoty aj s turisticky úspešným rokom 2019. Do hodnôt februára 2020 chýbalo len necelých 5 % zahraničných hostí.

Z regionálneho hľadiska bola návštevnosť jednotlivých krajov vo februári ovplyvnená jarnými prázdninami a snehovými podmienkami. Kým domáci hostia smerovali najčastejšie do ubytovacích zariadení v krajoch zameraných na zimný cestovný ruch - do Žilinského, Prešovského a Banskobystrického kraja, návštevnosť cudzincov sa rozdelila najmä medzi Žilinský (55-tisíc), Bratislavský kraj (43-tisíc) a Prešovský kraj (25-tisíc hostí). Zahraničná návštevnosť však vzrástla medziročne takmer vo všetkých krajoch okrem Košického a Trenčianskeho kraja. V troch z nich – Trnavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji – rástla dvojciferným tempom. Žilinský kraj počtami ubytovaných cudzincov prekonal vysoké hodnoty z roka 2020 o 19 %.

V súhrne za prvé dva mesiace roku 2024 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 799-tisíc návštevníkov. Ide o medziročný 6 % nárast, v porovnaní s prvými dvoma mesiacmi roka 2020 chýbalo 14 % hostí. Zahraničná návštevnosť medziročne rástla rýchlejším tempom ako domáca, a to o 11 %. Domáca návštevnosť dosiahla 3 % nárast.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj: Štatistický úrad SR, Foto: Ilustračná (Pexels)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies