Čo je Boltonova kniha a prečo chce USA utajiť jej obsah?

NETKY.SK • 30 Január 2020, 10:25 • 2 min
Čo je Boltonova kniha a prečo chce USA utajiť jej obsah?

WASHINGTON 30. januára (SITA) - Biely dom sa snaží zabrániť zverejneniu knihy bývalého prezidentovho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona bez vymazania citlivých údajov. Dôvodom sú bezpečnostné obavy. Členovia Národnej bezpečnostnej rady Boltonovi oznámili, že kniha obsahuje "prísne tajné" detaily, ktoré musí najprv odstrániť.

slovakia

left justify in out

Kniha obsahuje citlivý obsah spojený s prezidentom

Koncept knihy údajne uvádza, že prezident Donald Trump podmieňoval vojenskú pomoc Ukrajine výmenou za politickú podporu. Spor okolo knihy prichádza v čase, keď Trump z rovnakého dôvodu čelí procesu impeachmentu. Prezident všetky obvinenia voči svojej osobe odmieta.

 

Autor knihy by mal vypovedať pred súdom
V koncepte svojej knihy The Room Where It Happened: A White House Memoir, ktorá by mala vyjsť 17. marca, Bolton tvrdí, že Trump chcel nechať vojenskú pomoc Ukrajine zmrazenú, až kým mu nepomôže s vyšetrovaním jeho demokratických rivalov. Toto tvrdenie spochybňuje obhajobu, ktorú ponúkol Trump a jeho právny tím v rámci procesu impeachmentu a zároveň vyvíja tlak na senátorov, ktorí v piatok rozhodnú, či predvolajú svedkov na vypočúvanie. Demokrati žiadajú, aby Bolton vypovedal, pričom aj niektorí republikáni naznačili, že by ho radi počuli.

 

img

Na snímke John Bolton (vľavo) a Boris Johnson (vpravo)

 

Bolton bol vplyvním poradcom Trumpa
Samotný Bolton, ktorý opustil Biely dom deň predtým, ako prezident 11. septembra uvoľnil vojenskú pomoc Ukrajine, sa už skôr vyjadril, že je ochotný vypovedať. Pokiaľ by sa Bolton skutočne postavil pred Senát, mohol by poskytnúť svedectvá proti prezidentovi z prvej ruky. Ako vplyvný prezidentov poradca bol totiž prítomný pri kľúčových momentoch, ktoré sú predmetom ústavnej žaloby, okrem iných aj pri stretnutiach s ukrajinskými predstaviteľmi.

Vyjadrenie Donalda Trumpa

Prezident USA sa na svojom Twitter účte vyjadril, že ak výroky, ktoré tvrdí Bolton vo svojej knihe, sú pravdivé, prečo ich Bolton neuverejnil dávno, ešte keď bol vo svojej funkcii. Podľa jeho slov ide o marektingový ťah, aby bola jeho kniha čo najviac predávaná. Prezident označil knihu za "škaredú a nepravdivú". Trval na tom, že nikdy nepovedal Johnovi Boltonovi, že vojenská pomoc je viazaná na to, aby sa politickí súperi zbavili špiny z Ukrainy

 

 

Podľa Boltonovho právnika v knihe nie sú žiadne citlivé informácie

Autorov právnik Charles Cooper informoval Biely dom, že v knihe nie sú uvedení žiadne informácie citlivého charatkeru.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies