EÚ registruje zmenu v predaji úžitkových vozidiel

NETKY.SK • 25 Marec 2022, 06:00 • 2 min
EÚ registruje zmenu v predaji úžitkových vozidiel

BRUSEL - Predaj úžitkových vozidiel v Európskej únii minulý mesiac klesol takmer o 16 %, keď pokles zaznamenali prakticky všetky segmenty až na ťažké nákladné vozidlá. Navyše, z geografického hľadiska klesol predaj na všetkých štyroch hlavných trhoch.

slovakia

left justify in out

Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) uviedlo, že v Európskej únii predali vo februári celkovo 131 874 úžitkových vozidiel. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená pokles o 15,7 %.

 

img

 

Z pohľadu najväčších európskych trhov pokles zaznamenali všetky štyri kľúčové trhy, z nich najväčší Španielsko a Francúzsko. V prvom prípade klesol predaj úžitkových vozidiel o 23,3 %, v druhom o 21,4 %. Pokles evidovali aj Nemecko a Taliansko, avšak výrazne miernejší. V Nemecku predali vo februári o 8,1 % menej vozidiel a v Taliansku o 4,8 %.

 

Prečítajte si tiež: Dopad vojny na Slovensko. Firma v Spišskej Novej Vsi prepustí do 160 zamestnancov!

 

Výrazne sa znížil dopyt po ľahkých úžitkových vozidlách, kde pokles dosiahol 18,2 %, čo znamená ďalší mesiac s dvojciferným poklesom po sebe. Dôvodom sú najmä pokračujúce problémy v dodávkach čipov. Z najväčších trhov to boli opäť Španielsko a Francúzsko, kde predaj ľahkých úžitkových vozidiel klesol o viac než 20 %. O dvojciferné hodnoty sa predaj znížil aj v Nemecku (12 %), iba v Taliansku bol miernejší, pričom dosiahol 6,3 %.

 

img

 

Celkové výsledky v predaji úžitkových vozidiel v EÚ čiastočne zlepšil predaj ťažkých nákladných áut. Ten sa vo februári zvýšil o 0,4 % na 19 690. Až na Taliansko kľúčové západné trhy zaznamenali v tomto segmente rast predaja. Najviac sa zvýšil predaj v Nemecku, a to o 11,8 %. Vo Francúzsku rast predstavoval 6,4 % a v Španielsku 3,7 %.

 

V Taliansku predaj klesol o 0,7 %. Pre porovnanie Poľsko, ktoré je najväčším stredoeurópskym trhom pre ťažké nákladné vozidlá, zaznamenalo pokles predaja v tomto segmente o 17,9 %.

 

K téme: Problémy s čipmi budú pokračovať, Volvo Cars zhoršila odhad výroby na tento rok

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies