Iniciatívou Sadíme budúcnosť podporia 13 projektov

NETKY.SK • 28 August 2023, 08:45 • 2 min
Iniciatívou Sadíme budúcnosť podporia 13 projektov

Bratislava-V Nadácii Ekopolis pokračujú v programe, ktorým na jeseň podporia projekty za vyše 36 000 eur

slovakia

left justify in out

Stromy sú veľmi dôležitou súčasťou životného prostredia. Poznáme ich v akejkoľvek podobe. Listnaté alebo ihličnaté stromy vytvárajú vhodnú klímu a umožňujú sa skryť v tieni ich košatých korún. Sú aj dôležitým vodozádržným prvkom. Poskytujú útočisko vtákom a sú dôležité aj pre hmyz. Sú súčasťou súkromných aj verejných plôch a je veľmi žiaduce, aby stromov stále pribúdalo. Aj preto sa v tejto oblasti konajú rôzne ekologické aktivity. Jednou z nich je Program Sadíme budúcnosť.

 

Tento program podporí na jeseň 13 komunitných projektov po celom Slovensku za viac ako 36 000 eur. Ide o projekty z Banskej Štiavnice, Bošáce, Dlhej nad Váhom, Babína, Brhloviec, Pezinka, Levíc, Nitry, Partizánskeho, Kremnice, Bánova, Šalgočky a Hnúšte. Sadiť začnú približne v októbri. TASR o tom informovala Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

 

Do jesennej výzvy prišlo vyše 30 žiadostí. Víťazné vybrali hodnotitelia na základe niekoľkých kritérií. "Zameriavame sa najmä na druhovú skladbu drevín, pričom uprednostňujeme tradičné domáce druhy a regionálne odrody. Prihliadame na zapojenie miestnej komunity - občianskych združení a iniciatív, škôl či iných inštitúcií," povedala Hromadová. Posudzujú tiež podľa nej vhodnosť lokality, či sú stromy na danom mieste prínosné a ich výsadba má zmysel z dlhodobého hľadiska.

 

Dbajú aj na povýsadbovú starostlivosť. Tú zároveň kontrolujú v nasledujúcich rokoch. Celkovo program doteraz podporil výsadbu približne 3000 stromov takmer v 40 lokalitách po celom Slovensku za účasti viac než tisícky dobrovoľníkov. Takýmto spôsobom chce program podporiť napĺňanie cieľa vysadiť v Európskej únii do konca roka 2030 aspoň tri miliardy stromov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies