Čislák predostrel, ako chce ozdraviť štátne nemocnice

NETKY.SK • 18 December 2014, 12:58 • 2 min
Čislák predostrel, ako chce ozdraviť štátne nemocnice

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva chce podporiť produktivitu, odstrániť zadlžovanie nemocníc a získať nad nimi väčšiu kontrolu, predstavilo preto avizovaný program ozdravenia štátnych zdravotníckych zariadení.

slovakia

left justify in out

Minister Viliam Čislák predostrel niekoľko plánovaných opatrení, ktoré majú dopomôcť k tomuto cieľu, v akom časovom horizonte sa majú realizovať, neuviedol.

Medzi inými sa po novom majú zaviesť cenové stropy na nákup komodít, ako sú napríklad energie, lieky či špeciálny zdravotnícky materiál na základe benchmarkovania nemocnicami. "Aby sme dosiahli takzvané referencovanie. To, čo dneska poznáme z oblasti liekov a máme pozitívne výsledky," vysvetlil Čislák. Rozšíriť by sa mali aj druhy komodít, ktoré budú centrálne obstarávané ministerstvom. Rezort má k dispozícii už aj analýzu, ktoré by to mohli byť. Išlo by najmä o generické substancie, kde ako Čislák tvrdí, by mohli ceny klesnúť aj o niekoľko desiatok percent. Na menšie nákupy sa má využívať elektronické trhovisko. 

 

Do úvahy pripadá aj selektívne oddlžovanie nemocníc. Čislák podotkol, že sa to bude týkať len tých, ktoré si to svojou prácou zaslúžia, a teda majú pozitívne hospodárske výsledky, v súčasnosti ich je päť. "Je to motivačný faktor aj pre ostatné nemocnice," skonštatoval Čislák. Za podstatné považuje minister aj zavedenie povinnosti auditu finančných výkazov nemocníc nezávislým audítorom. 

 

Podotýka, že v procese oživenia má významné postavenie pacient. "Nemocnice budú pracovať tak, aby pacienti pocítili zlepšenie a ich každodenné skúsenosti so zdravotníckymi zariadeniami dosahovali vyššiu úroveň," povedal šéf rezortu zdravotníctva. V každej nemocnici by mal byť prítomný akýsi mediátor pre pacientov, zároveň by mali byť pri vstupe do zariadenia zriadené centrálne kontaktné miesta, kde budú pracovníci riešiť aktuálne problémy pacientov a zbierať podnety pre vedenie nemocnice i ministerstvo. 

 

Zlepšiť sa má aj meranie kvality štátnych nemocníc. Podľa Čisláka, ide o dôležitú vec, aby si pacient vedel vybrať na základe kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Od riaditeľov nemocníc očakáva, že budú pri verejných obstarávaniach viac aktívnejší a sami budú oslovovať firmy. Reagoval tak na prípady, kedy sa do tendrov zapája minimum uchádzačov. 

 

"Všetkými týmito opatreniami smerujem k tomu, aby sme z ministerstva priamo tieto nemocnice, ktoré sú v našej gescii a ktoré napriek tomu, že sú samostatnými právnymi subjektmi, aby sme vedeli kontrolovať a riadiť, a aby bolo toto všetko efektívne a v prvom rade pozitívne pre pacienta," dodal Čislák .twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona