WHO: Prvý smrteľný prípad vtáčej chrípky H5N2 u človeka

NETKY.SK • 6 Jún 2024, 08:17 • 2 min
WHO: Prvý smrteľný prípad vtáčej chrípky H5N2 u človeka

ŽENEVA - V Mexiku zomrel človek na vtáčiu chrípku v prvom potvrdenom prípade nakazenia človeka variantom H5N2. Oznámila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Správu priniesla AFP.

slovakia

left justify in out

Nemenovaný 59-ročný muž, ktorý zomrel 24. apríla po horúčke, dýchavičnosti, hnačke a nevoľnosti, "nebol v minulosti vystavený hydine ani iným zvieratám" a mal "viacero základných ochorení", uviedla WHO vo vyhlásení.
 
"Obyvateľ bol hospitalizovaný v meste Mexiko a v ten istý deň zomrel," uvádza sa vo vyhlásení. Išlo o "prvý laboratórne potvrdený prípad nákazy vírusom chrípky A(H5N2) na svete", dodala WHO. Mexické zdravotnícke orgány po vykonaní laboratórnych testov oznámili 23. mája potvrdený prípad zdravotníckemu orgánu OSN.
 
WHO uviedla, že zdroj nákazy vírusom nebol známy, hoci prípady H5N2 boli zaznamenané u hydiny v Mexiku. Podľa WHO boli prípady H5N2 zistené v marci na dvore hydinovej farmy v štáte Michoacán, pričom ďalšie ohniská boli identifikované v štáte Mexiko.
 
Podľa WHO zatiaľ nie je možné preukázať súvislosť medzi prípadom u ľudí a nákazou hydiny, pričom riziko pre ľudí odhadla ako "nízke".
 
Mexické ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že zomrel "59-ročný muž s chronickým ochorením obličiek, cukrovkou 2. typu a dlhodobou systémovou artériovou hypertenziou".
 
"Neexistuje žiadne riziko nákazy pre obyvateľstvo," uvádza sa vo vyhlásení rezortu s tým, že "všetky vzorky od identifikovaných kontaktov (pacienta) boli negatívne".
 
Úrady sledujú farmy v blízkosti domu obete a zriadili stály monitorovací systém na odhalenie ďalších prípadov vo voľnej prírode v tejto oblasti, dodáva sa vo vyhlásení.
 
Iný variant vtáčej chrípky, H5N1, sa už niekoľko týždňov šíri medzi stádami dojníc v USA, pričom bol zaznamenaný aj malý počet prípadov u ľudí. Podľa úradov však v žiadnom z prípadov nejde o nákazu z človeka na človeka, ale o prenos choroby z dobytka na ľudí.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, WHO, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies