Čína zadržala známeho austrálskeho politického blogera

NETKY.SK • 24 Január 2019, 09:00 • 2 min
Čína zadržala známeho austrálskeho politického blogera

SYDNEY - Austrálska vláda vo štvrtok potvrdila, že spisovateľa a populárneho blogera Jang Cheng-ťüna, ktorý bol od víkendu nezvestný, zadržali v Číne.

slovakia

left justify in out

Jang Cheng-ťün má dvojité austrálske aj čínske občianstvo. Bol umiestnený do väzby v sobotu po prílete do mesta Kanton v juhovýchodnej časti Číny. Bloger je podozrivý z účasti na trestnej činnosti ohrozujúcej národnú bezpečnosť Číny.

 

Austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payneová Čínu vyzvala, aby celú záležitosť vyriešila "transparentne a férovo." Zamestnanci austrálskej ambasády v Pekingu sa podľa jej slov majú vo štvrtok stretnúť s čínskymi kolegami s cieľom zabezpečiť čo najskôr konzulárnu pomoc. Čínske úrady sa k prípadu zadržania Jang Cheng-ťüna nevyjadrili.

 

img

Marise Payneová

 

Jang Cheng-ťün, ktorý je podľa BBC jeden z najvplyvnejších politických blogerov v Číne, má na internete veľa prívržencov a v minulosti vo svojich prácach kritizoval čínsku komunistickú stranu. Okrem toho je autorom špionážnych románov a pôsobí ako hosťujúci profesor na Kolumbijskej univerzite v New Yorku.

 

Spisovateľ bol v roku 2011 na krátky čas nezastihnuteľný počas výletu do Číny - čo vtedy vyvolalo obavy z jeho možného zmiznutia. Podľa BCC však išlo len o nedorozumenie.

 

img

 

Payneová povedala, že zadržanie Jang Cheng-ťüna podľa nej nemá súvis s viacerými zatknutiami nadväzujúcimi na zadržanie výkonnej riaditeľky spoločnosti Huawei Meng Wan-čou v Kanade.

 

Čínske orgány zadržali v decembri bývalého diplomata Michaela Kovriga a podnikového konzultanta Michaela Spavora. Zatknutia sú považované za odvetu za zadržanie Meng Wan-čou.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies