Hrozno je zdrojom antioxidantov, nachádzajú sa aj v šupke bobúľ

NETKY.SK • 22 Október 2022, 20:11 • 2 min
Hrozno je zdrojom antioxidantov, nachádzajú sa aj v šupke bobúľ

BRATISLAVA - Hrozno je silným zdrojom antioxidantov. Nachádzajú sa aj v šupke bobúľ, preto je lepšie ho jesť celé. Pripomína to Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava na sociálnej sieti.

slovakia

left justify in out

"Hrozno je zdrojom silných antioxidantov najmä kvercetínu, katechínu a resveratrolu, ktorý je prítomný v šupke hroznových bobúľ. Preto by sme mali konzumovať hrozno celé," radí úrad. Resveratrol má podľa odborníkov protizápalové účinky, posilňuje imunitu a zlepšuje stav akné. "Vysoký obsah vody a vláknina v hrozne si poradia s lenivými črevami a zápchou," doplnili. Okrem vitamínov A, B, C a E v sebe hrozno ukrýva minerálne látky ako draslík, horčík, vápnik, fosfor a železo. Obsahuje tiež sacharidy, z ktorých je najznámejší hroznový cukor. "Je dôležitý pre mozog a dodáva energiu. Draslík pôsobí na odstraňovanie škodlivín z tela, zlepšuje činnosť obličiek, zmierňuje zadržiavanie vody, podporuje správnu funkčnosť čriev a pôsobí na regulovanie vylučovania stresových hormónov," vysvetlil RÚVZ. V závislosti od odrody môže byť farba hroznovej šupky svetlozelená, ružová, červená alebo skoro čierna. "Mimoriadne zdravé sú tmavé odrody hrozna, najmä ich šupka a jadierka. Obsahujú viac antioxidantov ako biele hrozno," ozrejmil úrad s tým, že tmavé hrozno v porovnaní s bielym tiež obsahuje vyšší podiel sacharidov. Pri konzumácii hrozna by mali byť podľa RÚVZ opatrní diabetici, ktorým môže rozhádzať ich hladinu cukru. "Avšak vzhľadom na vysoký obsah cukru je hrozno zdravším variantom sladkej maškrty," dodali odborníci. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies