Český veľvyslanec podporil ZOH v Pekingu, odvoláva sa na prezidenta Zemana

NETKY.SK • 28 December 2021, 09:44 • 2 min
Český veľvyslanec podporil ZOH v Pekingu, odvoláva sa na prezidenta Zemana

PRAHA – Český veľvyslanec v Číne Vladimír Tomšík v rozhovore pre tamojšie médiá vyjadril politickú podporu zimným olympijským hrám, ktoré sa budú vo februári konať v Pekingu.

slovakia

left justify in out

Diplomat tak podľa vlastných slov spravil na osobný pokyn českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý od neho dostal počas ich stretnutia v lete v Prahe. V nedeľu na to na svojej webovej stránke upozornil projekt Sinopsis, ktorý spolupracuje s Katedrou sinológie Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe a ktorý sa venuje situácii v Číne.

 

„Prezident (Zeman) mi povedal, že ak sa nebude môcť zúčastniť na zimných olympijských hrách, tak ma prosí, aby som z pozície veľvyslanca vynaložil všetky svoje sily na podporu týchto zimných olympijských hier,“ uviedol Tomšík pre čínsky vládny denník Beijing Daily.

 

img

 

Jeho obsiahly rozhovor prevzali aj ďalšie čínske médiá vrátane nacionalisticky ladeného spravodajského webového portálu Kuan-čcha. Z predmetných Tomšíkových vyjadrení citoval na Twitteri aj čínsky denník Global Times. Tomšík sa o nadchádzajúcej olympiáde vyjadril ako o „investícii“, čo má v kontexte česko-čínskych vzťahov v poňatí Zemana špecifické konotácie, tvrdí Sinopsis. Zemana samotného veľvyslanec v rozhovore charakterizuje ako neochvejného „priateľa Číny“. O Tomšíkovom rozhovore ani o Zemanových pokynoch v súvislosti s podporou kontroverzných olympijských hier zatiaľ kancelária prezidenta republiky neinformovala – rovnako ani veľvyslanectvá oboch krajín v Pekingu a v Prahe.

 

img

 

Nadchádzajúce zimné olympijské hry v Pekingu sú jedným z horúcich bodov súčasných medzinárodných vzťahov. Vláda Spojených štátov a po nej aj ďalšie západné krajiny vyhlásili „diplomatický bojkot“ tohto podujatia na protest proti rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv a zločinom proti ľudskosti, ktorých sa čínske úrady podľa vierohodných správ dopúšťajú v ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Diplomatický bojkot povoľuje účasť športovcov, ale nie politikov či diplomatov.

 

Na „politický“ bojkot hier vyzval už v júni aj český Senát, ale nová vláda ČR sa k téme doteraz nevyjadrila. Vzhľadom na jej zloženie a predchádzajúce postoje je pravdepodobné, že sa Česko, podobne ako mnoho ďalších členských krajín EÚ, k bojkotu oficiálne nepripojí, ale žiadnych vysokých predstaviteľov do Pekingu nevyšle.

 

Sinopsis je projekt neziskovej organizácie AcaMedia, realizovaný za odbornej spolupráce s Katedrou sinológie FF KU v Prahe. Jeho cieľom je podávať pravidelný prehľad o vývoji v Číne a analyzovať dianie v súčasnom svete z pohľadu čínskych, českých a svetových médií či pozorovateľov.

 

Možno vás zaujme: O prezidentskej kandidatúre Andreja Babiša budeme vedieť viac až v septembritwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies