Česko-Slovenský ples oslávi 30. výročie vzniku oboch samostatných štátov

NETKY.SK • 29 Január 2023, 13:00 • 2 min
Česko-Slovenský ples oslávi 30. výročie vzniku oboch samostatných štátov

Po pandémiou vynútenej prestávke v roku 2021 sa ples tento rok uskutočnil vo forme majálesu. 11. februára 2023 sa však v Obecnom dome v Prahe bude konať tak, ako ho poznáme a bez obmedzení. Organizátori a účastníci si tentokrát pripomenú okrem iného 30. výročie od založenia Českej republiky a Slovenskej republiky.

slovakia

left justify in out

Na 9. ročníku Česko-Slovenského plesu sa v zmysle tradície stretnú významné osobnosti z oblasti kultúry a umenia, vedeckého, podnikateľského, diplomatického a politického života, aby utužovali priateľské vzťahy a vzájomnosť medzi Českou republikou a Slovenskou republikou. Aj tentokrát sa môžu hostia tešiť na výnimočnú hudobnú zostavu. Baviť ich budú kapela Chinaski, Lenka Filipová, Václav Neckář & Bacily, Zuzana Smatanová, operný spevák Martin Babjak, folklórny súbor Limbora a Rozhlasový Big Band Gustava Broma so sólistkami Andreou Zimányiovou, Zuzanou Gamboa a Ivanou Regešovou ​​a mnoho ďalších. Večerom budú sprevádzať česká moderátorka a herečka Michaela Maurerová a slovenský divadelný, filmový a televízny herec Vladimír Kobielsky.

 

Česko-Slovenský ples si tentoraz pripomenie rozdelenie Československa na dve samostatné krajiny, ktoré ale aj po osamostatnení medzi sebou stále udržujú a tiež intenzívne rozvíjajú nadštandardné susedské vzťahy. „Česko-Slovenský ples patrí k najprestížnejším podujatiam na území oboch krajín a je jedným z najvýraznejších symbolov rozvíjania týchto vzťahov. Veľmi si vážime aj záštitu prezidentky Slovenskej republiky ako aj prezidenta Českej republiky. Je to forma uznania, ktorá nás zároveň zaväzuje stále pracovať a pripravovať ples čo najdôstojnejšie,” povedal riaditeľ plesu Radovan Čaplovič.

 

img

 

A čo hostí budúci rok na galavečeri čaká? Nebude chýbať viacero prekvapení, kulinárske špeciality, kvetinová výzdoba ako pocta Geniu loci Obecného domu v Prahe či tradičná podpora charitatívnych projektov. „Viac než 50 ročná tradícia spoločných spoločenských stretnutí siahajúca až do roku 1969, kedy prebehol prvý  ‘Společenský seznamovací večer’, priamy predchodca slovenských a neskôr česko-slovenských plesov v Prahe, nás zaväzuje k vysokému štandardu večera, ktorý každoročne prináša hosťom Česko-Slovenského plesu nielen hodnotný umelecký program s viac než 150 účinkujúcimi umelcami na troch pódiach Obecného domu, zážitkovú gastronómiu vrátane trojchodovej servírovanej večere v takzvanom duo-sete, ale tiež atmosféru jedinečného stretnutia výnimočných osobností zo všetkých sfér spoločenského a kultúrneho života oboch krajín. Ani na 9. ročníku nášho plesu tomu nebude inak a pre našich hostí je pripravených takmer 12 hodín nezabudnuteľného galavečera,” vraví Lumír Mati, produkčný riaditeľ Česko-Slovenského plesu.

 

img

 

Kým ešte nedávno sa pri príprave Česko-Slovenského plesu hovorilo o kapacitných obmedzeniach a hygienických opatreniach, dnes organizátori veria, že nás nič podobné 11. februára 2023 nečaká. Hostia budú mať preto k dispozícii opäť nielen impozantnú Smetanovu sieň, ale všetky spoločenské priestory a sály Obecného domu, ktorý je skvostom pražskej secesnej architektúry. „Ešte stále v nás doznievajú dojmy a emócie z krásneho slávnostného večera. Dovoľte mi poďakovať všetkým našim partnerom, priaznivcom, účinkujúcim aj cteným hosťom, že nás aj v tejto náročnej dobe podporili svojou účasťou. Bez vás by Česko-Slovenský ples nebol taký, aký je ,” povedal bezprostredne po ôsmom ročníku riaditeľ Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič a dodal, že práve aj vďaka priaznivcom, účinkujúcim, partnerom a cteným hosťom je ples tak výnimočný. Už onedlho preto k doteraz ôsmim nezabudnuteľným plesovým nociam a deviatim rokom budovania hodnotnej tradície, vďaka ktorej sa Češi a Slováci v jedinečný večer stretnú, aby si bok po boku pripomenuli svoju spoločnú históriu, pribudne deviata.

 

Záštitu nad Česko-Slovenským plesom aj tento rok prevzali prezidentka Slovenskej republiky J.E. Zuzana Čaputová a prezident Českej republiky J.E. Miloš Zeman.

 

Česko-Slovenský ples 2022: Ples jako Majáles

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies