Česko chce do piatich rokov poslať do vesmíru svojho astronauta Svobodu

NETKY.SK • 20 Jún 2024, 18:19 • 2 min
Česko chce do piatich rokov poslať do vesmíru svojho astronauta Svobodu

PRAHA - Česká vláda chce najneskôr do piatich rokov poslať svojho astronauta a člena záložného tímu astronautov Európskej kozmickej agentúry Aleša Svobodu do vesmíru. Vznikol preto zámer Česká cesta do vesmíru, ktorého cieľom je vzbudiť o túto tému záujem firiem, vedeckých inštitúcií aj škôl. Vo štvrtok to uviedol český minister dopravy Martin Kupka. Predseda českej vlády Petr Fiala zámer označil za českú národnú misi.

slovakia

left justify in out

Projekt má priniesť nielen "letenku" pre českého astronauta, ale tiež rozvoj českej vedy, technológií a ďalších odvetví. Koordinátorom projektu bude riaditeľ kozmických aktivít a výskumu, vývoja a inovácií ministerstva dopravy Václav Kobera. Kupka je presvedčený o tom, že vesmírne aktivity môžu Česko vo svete zviditeľniť.

Český premiér pripomenul, že Svoboda uspel v konkurencii 22.000 uchádzačov z celej Európy a dnes má podľa neho reálnu šancu, že sa do vesmíru dostane a stane sa druhým českým kozmonautom. Podľa Fialu zatiaľ nie je jasné, kedy presne by k letu do vesmíru mohlo dôjsť. Dodal však, že "letenku" mu vláda určite kúpi.

"Česká cesta do vesmíru je naša národná misia. Je to misia Aleša Svobodu k samotným hraniciam ľudských možností, ale aj misia ČR za lepším vzdelaním, vedou a špičkovým priemyslom. V tomto zmysle môžeme všetci dosiahnuť až ku hviezdam," povedal Fiala.

Český premiér podotkol, že európsky kozmický priemysel je tretí najväčší na svete – najviac sa na ňom podieľajú Francúzsko, Nemecko, Taliansko či Španielsko, ale je tu podľa neho veľká príležitosť aj pre krajiny ako Česko.

"Aby sme mohli konkurovať najväčším krajinám, musíme v ČR zaistiť dostatok pracovitých, motivovaných odborníkov," uviedol Fiala s tým, že práve k tomu smerujú reformy vzdelávacieho systému či podpora aplikovaného výskumu. Je tiež podľa neho potrebné zamerať sa na študentov základných a stredných škôl.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj TASR, Foto: iROZHLAS / MF DNES + LN / Michal Růžička
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies