Bielorusko a Čína organizujú spoločné cvičenie pri hraniciach s Poľskom

NETKY.SK • 9 Júl 2024, 12:06 • 2 min
Bielorusko a Čína organizujú spoločné cvičenie pri hraniciach s Poľskom

BREST - Cvičenie sa začalo v predvečer samitu NATO vo Washingtone, kde sa stretnú predstavitelia 32 členských krajín, aby rokovali o ďalšej vojenskej a finančnej podpore Ukrajiny.

slovakia

left justify in out

Bielorusko a Čína začali v pondelok spoločné vojenské cvičenie, a to len niekoľko kilometrov od hraníc Poľska, členského štátu Severoatlantickej aliancie. Cvičenie sa začalo v predvečer samitu NATO, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na komuniké bieloruského a čínskeho ministerstva obrany. Nie je jasné, koľko vojakov sa cvičenia zúčastní, dodal Reuters.

"Udalosti vo svete sú alarmujúce, situácia je neutešená, preto budeme cvičiť nové formy a metódy plnenia taktických úloh," citovalo bieloruské ministerstvo obrany generálmajora Vadima Denisenka ako veliteľa bieloruských síl špeciálnych operácií.

Ministerstvo na sociálnej sieti tiež zverejnilo snímky z príletu čínskych vojakov. Bolo to prvýkrát, čo na bieloruskom vojenskom letisku pristál čínske lietadlo, upozornili pozorovatelia z opozičného projektu Belaruski Hajun, ktorý monitoruje pohyby predovšetkým ruskej vojenskej techniky v krajine.

Cvičenie s kódovým označením Útočiaci sokol sa koná vo vojenskom priestore blízko mesta Brest a potrvá do 19. júla. V rámci "protiteroristických cvičení" majú vojaci nacvičovať nočného pristátia, prekonávania vodných prekážok a operácie v zastavaných oblastiach.

"Spoločný výcvik má za cieľ zlepšiť zladenie zúčastnených jednotiek a prehĺbiť praktickú spoluprácu medzi oboma armádami," uviedlo čínske ministerstvo.

Bieloruské ministerstvo obrany v ďalšom príspevku na sociálnej sieti Telegram tvrdilo, že zoskupenie síl NATO na hranici s Bieloruskom sa rýchlo zväčšuje, čo zvyšuje napätie v regióne. "Naša krajina prijíma všetky možné opatrenia, aby zabránila eskalácii. Ak však niekto prekročí naše hranice, bude reakcia tvrdá," vyhlásilo.

Reuters pripomenul, že na samite NATO vo Washingtone sa stretávajú predstavitelia 32 členských krajín, aby rokovali o ďalšej vojenskej a finančnej podpore Ukrajiny, ktorá sa už viac ako dva roky bráni ruskej agresii. Bielorusko dovolilo Rusku použiť svoje územie ako nástupište na inváziu na Ukrajinu vo februári 2022.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Reuters, Foto: BELTA / Vayar agency
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies