Česko postihli ďalšie silné búrky, tentoraz sa prehnali aj cez Prahu

NETKY.SK • 30 Jún 2021, 09:46 • 2 min
Česko postihli ďalšie silné búrky, tentoraz sa prehnali aj cez Prahu

Českom sa v noci na stredu opäť prehnali silné búrky a hasiči mali na viacerých miestach plné ruky práce. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

slovakia

left justify in out

Búrky poškodili strechy, pováľali stromy, zatopili pivnice a spôsobili aj výpadky prúdu. Ešte aj ráno boli tisíce domácností bez elektriny a problémy hlásili aj železnice.

 

Za 12 hodín viac ako 2 000 zásahov 
Prírodné živly sa ani tentoraz nevyhli južnej Morave, ktorú len minulý štvrtok spustošilo ničivé tornádo. "Juhomoravskí hasiči v súvislosti s nočnou búrkou a silným vetrom k piatej hodine ráno zasahovali pri 101 udalostiach. Išlo predovšetkým o popadané stromy a poškodené strechy," napísali hasiči na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

 


Na Plzeňsku bolo ešte aj v stredu ráno asi 30-tisíc domácností bez elektriny. Dodávatelia evidujú výpadky aj v Brne-vidiek, Blansku, Vyškove, Jihlave, Českých Budějoviciach alebo Pelhřimove. V noci podľa TN.cz prišlo o elektrinu asi 180-tisíc domácností.

 

Železničná doprava 
Najmä na juhozápade krajiny sú v dôsledku nočných búrok problémy na železnici. Vlaky stoja na niekoľkých miestach na juhu Čiech, kde trate blokujú vyvrátené stromy. Problémy sú aj s poškodeným trakčným vedením.

 

img

 

"Silné búrky komplikujú železničnú dopravu. Od včerajšieho večera do dnešného rána sme zaznamenali 95 mimoriadnych udalostí. Aktuálne je obmedzená premávka na 35 úsekoch," informovala Správa železníc okolo šiestej ráno.

Hasiči sa nezastavili ani v Královohradeckom kraji, kde hlásili tiež viac ako 100 výjazdov. "V drvivej väčšine boli medzi hlásenými udalosťami pády stromov alebo ich častí na komunikácie alebo poškodenie elektrického vedenia. Našťastie pri týchto udalostiach nikto neutrpel zranenia," povedala hovorkyňa hasičov Martina Götzová.

 

 


Okolo desiatej večer sa zastavila aj premávka na diaľnici D1, kde medzi 128. a 129. kilometrom popadali stromy. Hlavné dopravné spojenie Prahy s Brnom sa podarilo sprejazdniť okolo jednej hodiny.

Búrka vyčíňala aj v hlavnom meste. "V Prahe sme v súvislosti s búrkou do dnešného rána vyrazili k štyrom desiatkam prípadov. Išlo o popadané stromy, na niekoľkých miestach sme čerpali vodu. Situácia bola najhoršia medzi 22. a 23. hodinou. Počas rána ešte zasahujeme pri dohlásených prípadoch popadaných stromov," informovali hasiči.

 

 

Bežne riešia hasiči v celom Česku za celý deň v priemere 345 udalostí, k utorkovej 22. hodine pritom boli na 800 výjazdoch.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies