Objavili nezvyčajný rímsky komplex. Čo v ňom vojaci robili?

NETKY.SK • 21 Jún 2022, 09:06 • 2 min
Objavili nezvyčajný rímsky komplex. Čo v ňom vojaci robili?

AMSTERDAM - Ešte nikdy predtým v Holandsku nenašli takýto ucelený komplex s budovou chrámu, kamennými oltármi a pozostatkami obetných votívnych darov. Objav má mimoriadny význam aj z hľadiska medzinárodného, píšu holandskí pamiatkari.

slovakia

left justify in out

Archeológovia objavili vo východnej časti Holandska takmer úplne zachovaný chrám z doby rímskej, starý takmer 2 000 rokov. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na pondelkovú správu holandského pamiatkového úradu.

 

img

 

Archeologický komplex sa nachádza pri meste Nijmegen neďaleko hraníc v Nemeckom. Týmto územím viedla aj severná hranica rímskej ríše limes Romanus. Pozostatky rímskeho limitu patria dnes do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Prečítajte si tiež: Na Slovensku vyrástla nová najvyššia budova. Koľko meria?

 

Amatérski archeológovia objavili prvé predmety z tejto lokality na konci roka 2021 a následne upozornili úrady. Ďalší prieskum uskutočnili odborníci. V období rímskej ríše sa tu nachádzali najmenej dva chrámy.

 

img

 

Rímski vojaci, ktorí tu boli v 1. až 4. storočí n. l., tam podľa archeológov uctievali svojich bohov, medzi ktorých patrili najmä Mercurius, rímsko-germánsky Hercules Magusanus či orientálny Iuppiter Serapis. Časť objavov majú v sobotu previezť do múzea Museum Het Valkhof v Nijmegene.

 

Možno vás zaujme: Dnes si pripomíname odchod sovietskych vojakov z nášho územia
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies