Černobyľ má nové úložisko rádioaktívneho odpadu. Ukrajina ho odhalila na 35. výročie od katastrofy

NETKY.SK • 27 Apríl 2021, 07:01 • 2 min
Černobyľ má nové úložisko rádioaktívneho odpadu. Ukrajina ho odhalila na 35. výročie od katastrofy

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij v pondelok odhalil nové úložisko nukleárneho odpadu v Černobyle, na mieste najhoršej jadrovej katastrofy v dejinách, ktorá sa odohrala presne pred 35 rokmi.

slovakia

left justify in out

Do Černobyľu zavítal spoločne s riaditeľom Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Grossim, a sľúbil, že "pretransformuje opustenú zónu, ako sa o Černobyle hovorí, na zónu oživenia".

 


"Ukrajina nie je sama, má širokú podporu partnerov. Dnes sme uviedli do prevádzky nové úložisko a veľmi dôležité je aj dnešné povolenie na jeho údržbu," vyhlásil Zelenskij.

Ukrajinské úrady sa rozhodli využiť opustenú zónu okolo černobyľskej elektrárne na vybudovanie miesta, kde by mohla Ukrajina skladovať svoj jadrový odpad na nasledujúcich 100 rokov.

 

img

 

Preprava do Ruska 

V súčasnosti má v prevádzke štyri jadrové elektrárne a musí svoj jadrový odpad prepravovať do Ruska. Nové úložisko umožní ukrajinskej vláde ušetriť ročne až 200 miliónov dolárov (približne 165 miliónov eur).

 

Katastrofa, ktorá poznačila celý svet
Havária v Černobyle sa odohrala v noci z 25. na 26. apríla 1986 počas nevydareného testu, pri ktorom došlo k prehriatiu a výbuchu jedného z reaktorov, z ktorého začala unikať radiácia. Do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Z okolia elektrárne evakuovali asi 200-tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom.
 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies