Ministerka Remišová predstavila balík zmien v eurofondoch namierený proti korupcii a byrokracii

NETKY.SK • 22 Jún 2021, 21:16 • 2 min
Ministerka Remišová predstavila balík zmien v eurofondoch namierený proti korupcii a byrokracii

BRATISLAVA - Vicepremiérka Veronika Remišová predstavila piaty reformný anti-byrokratický balíček v eurofondoch. Zmeny v eurofondoch prinášajú 52 zjednodušení pre žiadateľov, prijímateľov aj pre riadiace orgány, ktoré manažujú celý proces.

slovakia

left justify in out

Okrem iného sa pri nadlimitných zákazkách skráti proces kontroly minimálne o mesiac, prvá kontrola bude pritom dobrovoľná. Zjednotia sa tiež pravidlá pri zákazkách s nízkou hodnotou. Dokumentácia sa bude po novom prekladať výlučne elektronicky.

 

img

 

Zjednoduší sa aj formulár výzvy. Novinkou je taktiež vzorový dokument, k dispozícii bude pre žiadateľov modelovo vyplnená žiadosť.

Ako ďalej na tlačovej konferencii informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Remišová, zmenami sa výrazne zredukuje počet podmienok poskytnutia príspevku. Zruší sa aj predkladanie monitorovacích správ a mimoriadnych monitorovacích správ, ktoré zahlcovali systém. Okrem iného sa tiež zriadi kontakt na konzultovanie problémov.

 

"Očakávame od toho rýchlejší proces, jednoduchšie pravidlá, menej byrokracie a viac transparentnosti v celom procese," podotkla.

 

img

 

Ako dodal riaditeľ odboru verejného obstarávania Branislav Hudec, jedna z najväčších zmien je vydanie jednotnej príručky k procesu a kontrole verejného obstarávania, ktoré je financované z eurofondov.

Ako v reakcii uviedol predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák, úrad robí systémové kroky pre to, aby sa verejné súťaže zrýchlili a aby bola pritom zachovaná transparentnosť v nich.

 

"Môžeme akokoľvek zjednodušovať prídavné príručky, keby bol komplikovaný zákon. Základom pre systémový posun vpred, aj pri čerpaní eurofondov, teda je zákon o verejnom obstarávaní," uviedol Hlivák.

 

img

 

Novela s navrhovanými zmenami je aktuálne v pripomienkovom konaní. Ako predseda ÚVO konštatoval, v tieto dni je kľúčové, ako sa ministerstvá a ďalšie subjekty postavia k úpravám v zákone, ktoré úrad navrhol.

 

"Až potom bude zrejmé, ako bude vyzerať kompromisný zákon, teda do akej miery sa verejné nákupy budú môcť zrýchliť a za akých podmienok," dodal.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies